MENU

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Slovenskí doktori dokážu pomôcť. Pacient musí urobiť jednu základnú vec

Očkovanie ako prevencia

Očkovaniu v rámci Týždňa prevencie patrí piatok. Prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti prof. Zuzana Krištúfková, hovorí: „Očkovanie patrí medzi najvýznamnejšie objavy medicíny, ktorému vďačíme za záchranu veľkého počtu životov. Vďaka očkovaniu dnes na Slovensku nepoznáme mnohé závažné infekčné ochorenia. Je dôležitou súčasťou prevencie. Treba vyvinúť všetko úsilie na udržanie vysokej zaočkovanosti a tým aj kolektívnej ochrany. Okrem povinných očkovaní majú dnes veľký význam aj očkovania, ktoré tiež zachraňujú ľudské životy, ako je napríklad očkovanie proti ľudskému papiloma vírusu (HPV), proti meningokokom a kliešťovej encefalitíde, pretože sezóna kliešťov sa už začala.“

Tlačová konferencia Týždeň prevencie, zľava MUDr. Adriana Šimková, MUDr. Branislav Vohnout, MUDr. Anna Vachulová, MUDr. Miloš JeseňákTlačová konferencia Týždeň prevencie, zľava MUDr. Adriana Šimková, MUDr. Branislav Vohnout, MUDr. Anna Vachulová, MUDr. Miloš Jeseňák
Tlačová konferencia Týždeň prevencie, zľava MUDr. Adriana Šimková, MUDr. Branislav Vohnout, MUDr. Anna Vachulová, MUDr. Miloš Jeseňák
Zdroj: A-medi

Kardiovaskulárne ochorenia

Pondelky v týždni projektu patria kardiovaskulárnym ochoreniam. „V rámci týždňa prevencie sa zameriame aj na hypertenziu, pretože práve na tú trpí celosvetovo približne 1,13 miliardy ľudí. Na Slovensku je to viac ako 1,3 milióna. Následky nedostatočne liečenej hypertenzie sú najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku, aj celosvetovo,“ vysvetlila MUDr. Anna Vachulová, prezidentka Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti. Čo je na hypertenzii dôležité:„Určite nie je jedno, akú máte výšku hodnôt krvného tlaku, či ten krvný tlak je vyšší ako 140/90 mm Hg a srdcová frekvencia je viac ako 80 úderov za minútu. Artériová hypertenzia je veľmi ľahko diagnostikovateľné ochorenie. Krvný tlak si môžete odmerať doma čo v práci, ale nie je dôležité si ho len odmerať, ale vyvodiť z toho aj ďalšie konsekvencie. Zamyslieť sa nad sebou, zmeniť svoj životný štýl a v prípade, že je indikovaná návšteva lekára, neotáľať a navštíviť svojho praktického lekára, pretože ten základný manažment je plne v jeho kompetencii,“ uviedla doktorka Anna Vachulová.

Doktorka tiež varovala, že „každý piaty pacient, ktorý navštívil svojho praktického lekára a bol mu zmeraný tlak, ho mal vyšší ako 140/90 mm Hg, hoci o tom vôbec nevedel!“Artériová hypertenzia či nekontrolovaná srdcová frekvencia stoja na začiatku závažnejších kardiovaskulárnych ochorení, ako je infarkt myokardu, cievna mozgová príhoda, zlyhanie ľavej komory, arytmie či vznik fibrilácie komôr. „Slovensko má štvrtú najhoršiu mortalitu na infarkt myokardu a cievnu mozgovú príhodu ako u žien aj u mužov a to by nás malo priviesť k tomu, aby sme zabránili takýmto odvrátiteľným úmrtiam,“ dodala doktorka Anna Valuchová.

Vysvetliť riziká je dôležité

Docent Branislav Vohnout zo Slovenskej asociácie aterosklerózy vyzdvihol úlohu lekárov v tom, že musia pacientom zrozumiteľne vysvetliť riziká. Odporúčané postupy sú potom prenesené už na pacientov a ich angažovanosť je kľúčom k úspechu liečby.

SPÄŤ
2/3
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor