MENU
novinky-a-odbornici

Svätý grál proti rakovine: Toto môže spraviť každý, hovorí slovenská vedkyňa

Rakovine sa z veľkej časti dá predísť.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Svätý grál proti rakovine: Toto môže spraviť každý, hovorí slovenská vedkyňa

Profesorka Silvia Pastoreková z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied, experimentálna onkologička, pracuje na vývoji protilátky proti rakovine, ako však hovorí, univerzálny liek máme všetci vo svojich rukách už teraz.

Pod rakovinou si väčšina z nás predstaví hrčku, zmutované bunky, ktoré nekontrolovateľne rastú a tlačia na zdravé tkanivo. Aká choroba je vlastne rakovina?

Pojem rakovina v sebe skrýva množstvo ochorení, ktorých spoločným znakom síce je nekontrolovaný rast a množenie abnormálnych tkanív a buniek, ale odlišujú sa tkanivovým pôvodom, genetickými zmenami, priebehom, odpoveďou na liečbu a mnohými ďalšími charakteristikami. Navyše rôznorodosť nádorových ochorení sa prejavuje aj na úrovni jednotlivých typov rakoviny rovnakého tkanivového pôvodu, na úrovni jednotlivých pacientov trpiacich rovnakým podtypom rakoviny a dokonca aj v rámci nádorového tkaniva u konkrétneho pacienta.

 

Takže neexistuje jediná rakovina, na ktorú sa dá vynájsť svätý grál – niečo, čo ju ľudí navždy zbaví?

Práve pre túto rôznorodosť a schopnosť nádorových buniek prispôsobovať sa podmienkam v rámci nádorového tkaniva a organizmu, vyhnúť sa imunitnej kontrole a odolávať protinádorovej terapii je veľmi málo pravdepodobné, že by bolo možné nájsť univerzálny liek na rakovinu. Napriek tomu, že sa v liečbe niektorých typov a subtypov rakoviny dosiahol významný pokrok, stále existujú nádorové ochorenia, ktoré lekári nedokážu úspešne liečiť. Ak však otázku svätého grálu vnímame v inej rovine, tak áno, je možné povedať, že týmto univerzálnym princípom je prevencia v podobe zdravého životného štýlu, o ktorom všetci vieme, ale často ho nerešpektujeme, ako aj skorá detekcia a liečba rakoviny v jej včasných štádiách.

No rakovinu dostanú aj ľudia, ktorí na prevenciu zdravým životným štýlom dbajú. Prečo?

Jednou z príčin vzniku rakoviny môže byť aj genetická predispozícia, teda dedičná zmena v génoch, ktorá sa prenáša zárodočnými bunkami. Takýmto spôsobom sa môže dediť napríklad porucha v génoch, ktorých produkty, takzvané tumorsupresorové proteíny alebo tiež antionkoproteíny, nás pred vznikom rakoviny ochraňujú. Porucha v týchto génoch, teda ich inaktivačná mutácia, spôsobí, že tumorsupresorové proteíny stratia svoju ochrannú funkciu, čo následne vedie k abnormálnej bunkovej signalizácii, hromadeniu ďalších mutácií a následne k vzniku rakoviny. Preto je veľmi dôležité, aby sa v rodinách s históriou nádorového ochorenia zvážila aj genetická diagnostika. Zdravý životný štýl je však aj v týchto prípadoch priaznivým faktorom.

Aké procesy  vlastne rakovinu spustia? Je pravda, že rakovina – bujnenie zmutovaných buniek v tele – nastáva vlastne opakovane, ale imunita ju priebežne ničí?

K vzniku rakoviny pri­spieva viacero faktorov vonkajšieho aj vnútorného prostredia organizmu, ktoré narúšajú jeho rovnováhu, napríklad znečistenie prostredia, strava, fajčenie, alkohol, pohybová neaktivita, hormonálna nerovnováha, stres... Tieto faktory majú vplyv na fyziologické procesy, ktoré prebiehajú v našich tkanivách a bunkách. Pri delení buniek je potrebné najprv zabezpečiť dokonalé kopírovanie genetickej informácie a pri tomto komplikovanom procese dochádza k chybám.

Bunka má na opravu chýb v kopírovaní špeciálnu molekulovú mašinériu, ale aj tá občas zlyhá a vznikne mutácia. V nie­ktorých prípadoch mutácia poskytne bunke výhodu v rozmnožovaní a v maskovaní pred imunitným systémom. Ak sa takáto bunka nachádza v prostredí, ktoré je priaznivé na jej prežívanie a množenie, môže sa stať základom nádorového tkaniva. Táto predstava je však veľkým zjednodušením a dnes je už zrejmé, že nádor nie je tvorený rovnakým typom buniek, práve naopak, je to veľmi heterogénne tkanivo, v ktorom vzájomne komunikujú rôzne typy buniek a odovzdávajú si signály, ktoré nádorový proces podporujú.

Od čoho závisí priebeh ochorenia u konkrétneho človeka? Pokračovanie na ďalšej strane....

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor