MENU
Novinky a odborníci

Zjavný signál rakoviny: Riziko zvyšuje udalosť z detstva, týka sa vás?

Túto rakovinu vidno

Štúdia, ktorá robila prieskum u takmer 1 500 mladých ľudí vo veku 15 až 19 rokov, zároveň odhalila, že pri vystavení slnečnému žiareniu:

  • 27 % vždy nosí pokrývku hlavy
  • 17 % má vždy odev s dlhými rukávmi
  • 21 % vždy používa slnečné okuliare s ochranou pred UV žiarením
  • 49 % vždy alebo často zostáva v tieni
  • 52 % vždy používa opaľovací krém na tvár
  • 56 % vždy používa opaľovací krém na odhalené časti tela2

Táto generácia mladých menej často fajčí alebo pije a častejšie ide radšej do telocvične ako do baru. Vo všeobecnosti sa zdá, že dnešní adolescenti sú lepšie informovaní o zdraví ako generácie pred nimi. A to je skvelé, hoci ochrana kože pred účinkami UV žiarenia (prírodného zo slnka, ale aj umelého zo solárií) je stále problém. Rakovina kože je jedným z mála typov rakoviny, ktorú vidíme na vlastné oči. Všetci máme vo svojej moci kontrolu nad rizikami rakoviny kože od ochrany až po jej zistenie“, dodala profesorka del Marmol.

Táto analýza bola vydaná v čase spustenia každoročnej informačnej kampane skupiny Euromelanoma o rakovine kože. Tohoročná kampaň, ktorej motto znie „Používaš ochranu?“, povzbudzuje tínedžerov k lepším rozhodnutiam pri ochrane pred UV žiarením. Navštívte stránky www.euromelanoma.eu/sk-sk a získajte informácie o tom, ako si chrániť kožu na slnku a ako na nej kontrolovať príznaky rakoviny.

SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor