MENU
novinky-a-odbornici

Zjavný signál rakoviny: Riziko zvyšuje udalosť z detstva, týka sa vás?

Na slnku sa môžete spáliť už v máji. Zvyšuje to riziko rakoviny kože.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Zjavný signál rakoviny: Riziko zvyšuje udalosť z detstva, týka sa vás?

Hromadný verejný skríning odhalil, že popálenie od slnka v detskom veku zvyšuje potenciálne riziko rakoviny kože o 18 %.

Iniciatíva dermatovenerológov Euromelanoma spúšťa pri príležitosti Európskeho dňa melanómu, do ktorého sa už po 20. raz zapája aj Slovensko, celoeurópsku kampaň na zlepšenie správania zameraného na ochranu medzi tínedžermi. Nedávna štúdia realizovaná na vyše 400 tisíc respondentoch preukázala, že ľudia, ktorí pred dosiahnutím 18 rokov utrpeli ťažké popálenie od slnka(bolestivé popálenie s intenzívnym začervenaním alebo pľuzgiermi, ktoré trvalo dva dni alebo dlhšie), majú v dospelosti o 18 % vyššiu pravdepodobnosť zistenia podozrivých lézií u dermatológa.

Predpokladá sa, že do roku 2040 vzrastie výskyt rakoviny kože na celom svete o 85 %. Zvrátenie tohto trendu sa začína riešením vystavenia detí a tínedžerov slnečnému žiareniu,“ povedala profesorka Veronique del Marmol, predsedníčka skupiny Euromelanoma.

Samostatná štúdia ukazuje, že napriek tomu, že 84 % tínedžerov si uvedomuje súvislosť medzi nedostatočnou ochranou počas vystavenia UV žiareniu a vznikom rakoviny kože, 76 % z nich priznáva, že sa pred slnkom nechráni vždy.

Výsledky skríningu 394 681 pacientov počas uplynulých ročníkov kampane Euromelanoma, ktorí vypĺňali rozsiahli dotazník v ambulanciách lekárov, preukázal, že ťažké popáleniny od slnka v detstve zvyšujú riziko výskytu podozrivých lézií v dospelosti takmer o pätinu.

Na čo podstatné sa v prieskume ešte prišlo? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor