MENU
novinky-a-odbornici

Zjavný signál rakoviny: Riziko zvyšuje udalosť z detstva, týka sa vás?

Na slnku sa môžete spáliť už v máji. Zvyšuje to riziko rakoviny kože.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Zjavný signál rakoviny: Riziko zvyšuje udalosť z detstva, týka sa vás?

Hromadný verejný skríning odhalil, že popálenie od slnka v detskom veku zvyšuje potenciálne riziko rakoviny kože o 18 %.

Iniciatíva dermatovenerológov Euromelanoma spúšťa pri príležitosti Európskeho dňa melanómu, do ktorého sa už po 20. raz zapája aj Slovensko, celoeurópsku kampaň na zlepšenie správania zameraného na ochranu medzi tínedžermi. Nedávna štúdia realizovaná na vyše 400 tisíc respondentoch preukázala, že ľudia, ktorí pred dosiahnutím 18 rokov utrpeli ťažké popálenie od slnka(bolestivé popálenie s intenzívnym začervenaním alebo pľuzgiermi, ktoré trvalo dva dni alebo dlhšie), majú v dospelosti o 18 % vyššiu pravdepodobnosť zistenia podozrivých lézií u dermatológa.

Predpokladá sa, že do roku 2040 vzrastie výskyt rakoviny kože na celom svete o 85 %. Zvrátenie tohto trendu sa začína riešením vystavenia detí a tínedžerov slnečnému žiareniu,“ povedala profesorka Veronique del Marmol, predsedníčka skupiny Euromelanoma.

Samostatná štúdia ukazuje, že napriek tomu, že 84 % tínedžerov si uvedomuje súvislosť medzi nedostatočnou ochranou počas vystavenia UV žiareniu a vznikom rakoviny kože, 76 % z nich priznáva, že sa pred slnkom nechráni vždy.

Výsledky skríningu 394 681 pacientov počas uplynulých ročníkov kampane Euromelanoma, ktorí vypĺňali rozsiahli dotazník v ambulanciách lekárov, preukázal, že ťažké popáleniny od slnka v detstve zvyšujú riziko výskytu podozrivých lézií v dospelosti takmer o pätinu.

Na čo podstatné sa v prieskume ešte prišlo? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor