MENU
novinky-a-odbornici

So slnkom si vydýchneme, tvrdia vedci. Covid môže byť sezónny ako chrípka

Vydýchneme si v lete pre príjem vitamínu proti covidu?
Novinky a odborníci

So slnkom si vydýchneme, tvrdia vedci. Covid môže byť sezónny ako chrípka

Takmer presne pred rokom sme dúfali, že vyššie teploty na jar a v lete zaženú nový koronavírus kade ľahšie. Potvrdí sa to opäť?

Ukazuje sa, že covid-19 môže byť naozaj sezónnou záležitosťou podobne ako chrípka. Už na začiatku pandémie niektorí odborníci naznačili, že SARS-CoV-2 sa môže správať ako mnoho iných koronavírusov, ktoré cirkulujú najmä na jeseň a v zime.

Na overenie v tohtoročnej štúdii americkí vedci analyzovali počty prípadov, úmrtnosti, mieru zotavenia a hospitalizácií spomedzi 221 krajín. Zistili silnú súvislosť s teplotou a zemepisnou šírkou. „Jedným zo záverov je, že ochorenie môže byť sezónne. To je veľmi dôležité vzhľadom na to, čo očakávať po tom, čo vakcína zvládne prvé vlny covid-19,“ uviedol hlavný autor štúdie Gustavo Caetano-Anollés, profesor na Inštitúte genómovej biológie C.R.Woeseho na University of Illinois v Urbana-Champaign.

Teplota a mutácie

Nevyzerá to pritom tak, že túto sezónnosť má na svedomí rýchlosť vzniku nových mutácií. „Naše výsledky naznačujú, že vírus sa mení vlastným tempom a mutácie ovplyvňujú iné faktory ako je teplota alebo zemepisná šírka. Nevieme presne, aké to sú, ale teraz môžeme povedať, že sezónne vplyvy nezávisia od genetického zloženia vírusu,“ mienia vedci, že šírenie vírusu skôr ovplyvňuje sila imunitného systému odvíjajúca sa od vonkajšej teploty a výživy ľudí. 

10 mikrogramov vitamínu D denne sa odporúča na imunitu aj proti koronavírusu.
 

Osobitne hladina vitamínu D sa priamo spája s výkonnosťou imunitného systému. Tohto vitamínu má v zimných mesiacoch väčšina ľudí málo.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naše bábätko cez deň nespáva. Ako mu upraviť režim?

Potreba spánku dvoj- až trojmesačného bábätka sa nemení z hľadiska priemerného času spánku, ale dochádza k posunu denného a nočného spánku. Nočný čas sa predlžuje a denný sa skracuje. Priemerná doba denného spánku je 4-5 hodín. Počet odpočinkov počas dňa medzi tretím až štvrtým mesiacom až prvým rokom klesá. Uprednostňujte zaspávanie v pokojnej atmosfére, zachovávajte rovnaký rituál uspávania. Cez deň buďte čo najviac spolu vonku, ak ste doma, vpusťte do bytu čo najviac svetla. Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte, rozprávajte, v noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo a obmedzte dlhší kontakt. Buďte flexibilní na potreby a požiadavky dieťatka. Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.

čítať viac

Kedy je najvyšší čas vymeniť detskú kefku za „dospelácku“?

Je to veľmi individuálne. Neexistuje správny vek, alebo tabuľka, podľa ktorej sa riadiť. Dôležité je, aby boli zúbky dobre vyčistené a aby ste ich do 12 roku života dieťatka dočisťovali. Všeobecne ale platí, že menšou kefkou sa zuby čistia lepšie a dôslednejšie. Mám veľa dospelých klientov, ktorí si kvôli menším ústam nedokážu dôkladne vyčistiť zuby „dospeláckou“ kefkou a odporúčam im preto používať tie detské. Keď ju ale budete chcieť vymeniť, siahnite skôr po takej, ktorá má menšiu hlavičku a hlavne rovné štetinky. Určite by som ale aspoň do tých 12 rokov zostala pri detskej kefke.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor