MENU
novinky-a-odbornici

Máte v lete suchšie vlasy? Ako im vrátiť stratenú vlhkosť?

V letných mesiacoch sú vlasy náchylnejšie na vysušovanie.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Máte v lete suchšie vlasy? Ako im vrátiť stratenú vlhkosť?

Hydratácia je v lete dôležitá obzvlášť pre niektoré typy vlasov. Aké oleje im pomôžu a prečo treba počkať s farbou?

Akým vlasom sa oplatí venovať zvýšenú pozornosť? Rozhodujúci je ich typ a farba. Čím sú suchšie, tým intenzívnejšiu starostlivosť  potrebujú. „Dbať na hydratáciu a relipidáciu by mali najmä tí, ktorých vlasy sú kučeravé, prešedivené, farbené alebo inak chemicky poškodené. Rovnako, ak majú sklon lámať sa a štiepiť. Slnečné lúče dokážu zmeniť i farbu vlasov. Blednutie podporuje aj slaná voda,“ vypočítava nástrahy leta dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. Práve preto sa vám neoplatí najmä pred dovolenkou farbiť vlasy.

S farbou počkajte

Nezáleží na tom, či letné dni strávite v záhrade, na chate, na horách alebo pri mori. Vždy budete viac času tráviť vonku a na slnku. Ak nebudete stále v čiapke, vlasy si len s ťažkosťami udržia nový odtieň. Rýchlejšie sa budú aj vysušovať. Najmä radikálnejšie farebné zmeny si nechajte až na jeseň. Na bežnú hydratáciu sú vhodné produkty s obsahom kyseliny hyalurónovej, s proteínmi, výživnými olejmi  a rastlinnými antioxidačnými výťažkami. Siahnuť môžete aj po prrípravkoch s obsahom aloe vera, glycerolom, pantenolom alebo hodvábom.

Zabaľte ich

Raz do týždňa si urobte domácu vlasovú kúru. Ak nemáte poruke špeciálne prípravky, pomôže vám vajíčko alebo olej. Bielkoviny a lesk vráti vlasom maska, ktorú si pripravíte z bielka  a dvoch lyžíc bieleho, neochuteného jogurtu. Zmes zmiešate a nanesiete na pokožku i dĺžky vlasov. Nechajte pôsobiť asi tridsať minút a zmyte. Jogurt môžete nahradiť aj vyšľahanou smotanou.

V lete nezabúdajte na:

  • na klobúk či inú pokrývku hlavy pri pobyte na slnku
  • opláchnuť si vlasy po plávaní v bazéne, jazere, mori
  • na hydratačnú starostlivosť či už vo forme kondicionéru alebo masky
  • zvýšený príjem potravín, ktoré sú bohaté na zinok, železo, biotín a bielkoviny

Ktorý olej je top?

Suché vlasy poteší olej. Môžete zvoliť olivový, mandľový, arganový alebo konopný. Olej mierne zohrejte, nemôže byť však horúci, a naneste ho na vlasy. Môžete si ich dať pod fóliu alebo igelitové vrecúško a nechať pôsobiť. Suché vlasy nebudú rozlietané a vrátite im aj stratený lesk. Ak sa neponáhľate za povinnosťami, nechajte vlasy voľne vysušiť, nie však na priamom slnku. Pri použití fénu, si ich vždy presušte studenším vzduchom, teplý zbytočne vysušuje.

Viete ako rastú

„Každá cibuľka vyprodukuje počas svojho života približne dvadsať až dvadsaťpäť vlasov. Tie počas života prechádzajú tromi fázami,“ vysvetľuje dermatologička Michaela Blaško. „Prvou je anagénna. Trvá tri až sedem rokov, pričom vlas rastie rýchlosťou približne dva milimetre za týždeň. Druhá, katagénna fáza trvá len jeden až dva týždne  a vlas počas nej prestáva rásť a odumiera. Posledná, takzvaná telogénna fáza trvá približne tri mesiace. Odumretý vlas zostáva prichytený na pokožke hlavy a až potom vypadne.“ V tom  čase bunky zostúpia ku korienku a začne sa nový cyklus

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor