MENU
novinky-a-odbornici

Očný infarkt oberie človeka o zrak zo dňa na deň. S tým sa vyrovnáva ťažko!

×
Novinky a odborníci

Očný infarkt oberie človeka o zrak zo dňa na deň. S tým sa vyrovnáva ťažko!

Bežný život slabozrakých ľudí je náročný, ale zvládnuteľný. A to aj vďaka špeciálnemu výcviku pod dohľadom odborníkov a pomôckam, ktoré im prácu zjednodušia.

Slabozrakosť môže byť vrodená, ale oslepnúť môže človek aj počas života, pri nehode alebo mu zrak zoberie vážne ochorenie. Mnohým ľuďom so zrakovým postihnutím dioptrické okuliare alebo korekcia zraku vôbec nepomôžu. Zrakové diagnózy ich limitujú vo väčšine činností v bežnom živote. Prechod cez cestu, čítanie knihy, práca s počítačom, nákupy, varenie, pranie aj iné činnosti sú pre týchto ľudí náročnejšie.

Tomáš Bako, vedúci Krajského strediska Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) v Bratislave nám v krátkom rozhovore prezradil, ako pracujú so slabozrakými ľudmi a ako im pomôcky, s ktorými ich učia pracovať, pomáhajú zvládať domácnosť, život i prácu. „Aj napriek tomu, že naši klienti často vidia i nevidia, svet majú zastretý, plný neodstrániteľných škvŕn alebo výrazne zúžené či zdeformované zorné pole, vieme ich naučiť maximálne využívať zvyšky zraku a používať pomôcky, vďaka ktorým opäť zvládnu svoj každodenný život,“ vysvetľuje Tomáš Bako.

Podľa toho, ako sú ľudia nastavení a akú majú motiváciu, tak rýchlo sa učia pracovať so špeciálnymi pomôckami. Tomáš Bako hovorí, že u ľudí, čo stratili zrak počas života, je problém o to väčší, že potrebujú priznať, že majú problém so zrakom. Veľa z nich má zábrany používať bielu palicu, pretože si myslia, že ich označuje nálepkou „som nevidiaci“. A práve veľa z týchto ľudí by potrebovalo túto pomôcku, ale nepoužívajú ju práve kvôli tomuto označeniu. “Je naozaj veľký rozdiel, hlavne čo sa týka duševného zdravia, ak sa človek narodí so zrakovým postihnutím alebo o zrak príde počas života. Tí, ktorí sa narodia slepí, sú s tým zmierení, vedia o tom, že majú problém, s ktorým musia žiť celý život. Očný infarkt oberie človeka o zrak zo dňa na deň. S tým sa pacienti veľmi ťažko vyrovnávajú a zasiahnutá je aj psychika. V tomto prípade, nepotrebujú len našu pomoc, ale musíme ich stav konzultovať aj s ďalšími odborníkmi. Je to naozaj vážna diagnóza, ktorá si vyžaduje komplexnú liečbu so zapojením sociálnych pracovníkov a psychológov,“ tvrdí Tomáš Bako.

Funkčné pomôcky

Tomáš Bako s kolegami z ÚNSS riešia u svojich klientov najmä funkčné poruchy. Teda zameriavajú sa na zácvik a prácu s funkčnými pomôckami, ktoré im uľahčujú život. Sú to najmä lupy na čítanie novín a časopisov alebo počítač so zväčšovacím a hovoriacim programom. Špeciálne pomôcky ako „hovoriaca váha“ a odmerka tekutín im uľahčí prácu v kuchyni. Na rozlíšenie farieb využívajú takzvaný kolortest a nápomocné sú im aj „hovoriace hodinky“. Ako používajú pomôcky slabozrakí, si môžete pozrieť vo videu ►►►

Ďalej sa odborníci orientujú aj na výcvik priestorovej orientácie a práce s palicou. „Každý človek sa učí pracovať s pomôckami rôzne dlho, preto si to vyžaduje individuálny prístup. Dokonca sme niektorým klientom ukončili výcvik, lebo nevideli sme u nich žiaden pokrok. Zdôrazňujeme, že my ich naučíme pomôcky používať, ale oni s nimi musia doma trénovať a pracovať. Niekto sa naučí techniky bielej palice za týždeň, niekomu to trvá aj 3 mesiace, lebo nie je až taký zručný. Naopak, musím vyzdvihnúť skúsenosť s klientkou, ktorá má makulárnu degeneráciu, čo je vážne ochorenie, pri ktorom odchádza centrálne videnie. My vtedy hľadáme miesto najostrejšieho videnia v periférii, preto sa môže zdať, že takýto človek neudržuje s vami vizuálny kontakt. On vás síce vidí, pretože v periférii má centrum videnia, ale pozerá sa mimo vás. Keď sme s pani začali výcvik, potrebovala na čítanie lupu so zväčšením 10-krát. Nácvikom excentrickej fixácie, hľadaním periférneho bodu a pravidelným cvičením sme u tejto klientky docielili, že teraz jej stačí lupa so zväčšním 3-krát,“ opisuje Tomáš Bako.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor