MENU
novinky-a-odbornici

Očný infarkt oberie človeka o zrak zo dňa na deň. S tým sa vyrovnáva ťažko!

×
Novinky a odborníci

Očný infarkt oberie človeka o zrak zo dňa na deň. S tým sa vyrovnáva ťažko!

Bežný život slabozrakých ľudí je náročný, ale zvládnuteľný. A to aj vďaka špeciálnemu výcviku pod dohľadom odborníkov a pomôckam, ktoré im prácu zjednodušia.

Slabozrakosť môže byť vrodená, ale oslepnúť môže človek aj počas života, pri nehode alebo mu zrak zoberie vážne ochorenie. Mnohým ľuďom so zrakovým postihnutím dioptrické okuliare alebo korekcia zraku vôbec nepomôžu. Zrakové diagnózy ich limitujú vo väčšine činností v bežnom živote. Prechod cez cestu, čítanie knihy, práca s počítačom, nákupy, varenie, pranie aj iné činnosti sú pre týchto ľudí náročnejšie.

Tomáš Bako, vedúci Krajského strediska Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) v Bratislave nám v krátkom rozhovore prezradil, ako pracujú so slabozrakými ľudmi a ako im pomôcky, s ktorými ich učia pracovať, pomáhajú zvládať domácnosť, život i prácu. „Aj napriek tomu, že naši klienti často vidia i nevidia, svet majú zastretý, plný neodstrániteľných škvŕn alebo výrazne zúžené či zdeformované zorné pole, vieme ich naučiť maximálne využívať zvyšky zraku a používať pomôcky, vďaka ktorým opäť zvládnu svoj každodenný život,“ vysvetľuje Tomáš Bako.

Podľa toho, ako sú ľudia nastavení a akú majú motiváciu, tak rýchlo sa učia pracovať so špeciálnymi pomôckami. Tomáš Bako hovorí, že u ľudí, čo stratili zrak počas života, je problém o to väčší, že potrebujú priznať, že majú problém so zrakom. Veľa z nich má zábrany používať bielu palicu, pretože si myslia, že ich označuje nálepkou „som nevidiaci“. A práve veľa z týchto ľudí by potrebovalo túto pomôcku, ale nepoužívajú ju práve kvôli tomuto označeniu. “Je naozaj veľký rozdiel, hlavne čo sa týka duševného zdravia, ak sa človek narodí so zrakovým postihnutím alebo o zrak príde počas života. Tí, ktorí sa narodia slepí, sú s tým zmierení, vedia o tom, že majú problém, s ktorým musia žiť celý život. Očný infarkt oberie človeka o zrak zo dňa na deň. S tým sa pacienti veľmi ťažko vyrovnávajú a zasiahnutá je aj psychika. V tomto prípade, nepotrebujú len našu pomoc, ale musíme ich stav konzultovať aj s ďalšími odborníkmi. Je to naozaj vážna diagnóza, ktorá si vyžaduje komplexnú liečbu so zapojením sociálnych pracovníkov a psychológov,“ tvrdí Tomáš Bako.

Funkčné pomôcky

Tomáš Bako s kolegami z ÚNSS riešia u svojich klientov najmä funkčné poruchy. Teda zameriavajú sa na zácvik a prácu s funkčnými pomôckami, ktoré im uľahčujú život. Sú to najmä lupy na čítanie novín a časopisov alebo počítač so zväčšovacím a hovoriacim programom. Špeciálne pomôcky ako „hovoriaca váha“ a odmerka tekutín im uľahčí prácu v kuchyni. Na rozlíšenie farieb využívajú takzvaný kolortest a nápomocné sú im aj „hovoriace hodinky“. Ako používajú pomôcky slabozrakí, si môžete pozrieť vo videu ►►►

Ďalej sa odborníci orientujú aj na výcvik priestorovej orientácie a práce s palicou. „Každý človek sa učí pracovať s pomôckami rôzne dlho, preto si to vyžaduje individuálny prístup. Dokonca sme niektorým klientom ukončili výcvik, lebo nevideli sme u nich žiaden pokrok. Zdôrazňujeme, že my ich naučíme pomôcky používať, ale oni s nimi musia doma trénovať a pracovať. Niekto sa naučí techniky bielej palice za týždeň, niekomu to trvá aj 3 mesiace, lebo nie je až taký zručný. Naopak, musím vyzdvihnúť skúsenosť s klientkou, ktorá má makulárnu degeneráciu, čo je vážne ochorenie, pri ktorom odchádza centrálne videnie. My vtedy hľadáme miesto najostrejšieho videnia v periférii, preto sa môže zdať, že takýto človek neudržuje s vami vizuálny kontakt. On vás síce vidí, pretože v periférii má centrum videnia, ale pozerá sa mimo vás. Keď sme s pani začali výcvik, potrebovala na čítanie lupu so zväčšením 10-krát. Nácvikom excentrickej fixácie, hľadaním periférneho bodu a pravidelným cvičením sme u tejto klientky docielili, že teraz jej stačí lupa so zväčšním 3-krát,“ opisuje Tomáš Bako.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor