MENU
novinky-a-odbornici

Skvelý pokrok v liečbe rakoviny: Vďaka najmenšiemu orgánu na svete. Koľko meria?

Najmenší orgán na svete je malý ako zrnko.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Skvelý pokrok v liečbe rakoviny: Vďaka najmenšiemu orgánu na svete. Koľko meria?

Dve muchy jednou ranou sa podarilo zabiť vedcom z Univerzity vo Würzburgu. Nielenže poodhalili, prečo niektoré chronické zápalové choroby postihujú iba konkrétne miesto v čreve, skúmali to na najmenšom orgáne na svete, ktorý v laboratóriu sami vyrobili.

„Organoidy“, miniatúrne verzie orgánu, v tomto prípade tráviaceho traktu, je možné stvoriť prakticky z každého tkaniva v tele vrátane kože či mozgu. Trojrozmerné štruktúry z kmeňových buniek majú síce veľkosť horčičného zrna, no pozoruhodne sa podobajú skutočným ľudským orgánom.

Každá choroba má svoje miesto

Jedným z nových zistení bolo, že organoidy z rôznych segmentov zažívacieho traktu prepínajú špecifické gény – programy v závislosti od ich tkanivovej identity. „Intuitívne je jasné, že žalúdočné a črevné bunky musia produkovať rôzne tráviace enzýmy. Prekvapilo nás však, že súčasťou tkaniva sú aj konkrétne miesta viažúce sa k imunitného systému,“ hovorí doktorka Sina Bartfeldová o receptoroch, rozpoznávajúcich molekuly produkované dobrými i nepriateľskými baktériami v čreve. „Žalúdok aj každý segment čreva má svoj vlastný repertoár týchto receptorov. Imunitná reakcia epitelu je teda lokálne viazaná. Žalúdok reaguje na odlišné bakteriálne zlúčeniny ako tenké črevo alebo hrubé črevo,“ vysvetľuje Özge Kayisoglu, prvý autor štúdie.

Crohnova choroba a ulcerózna kolitída. Model hrubého čreva so zapálenými miestami.Crohnova choroba a ulcerózna kolitída. Model hrubého čreva so zapálenými miestami.
Crohnova choroba a ulcerózna kolitída. Model hrubého čreva so zapálenými miestami.
Zdroj: Ivan Pastor
0,5 milimetra má najmenší orgán na svete.
 

Tieto zistenia majú potenciál posunúť vpred liečbu zápalových ochorení čriev ako Crohnova choroba či ulcerózna kolitída, postihujúcich iné časti čreva, či rakoviny. Bonusom výskumu je, že organoidy by mohli pomôcť obmedziť pokusy na zvieratách.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac

Menštruácia mi mešká a prsia sa mi trošku zväčšili. Som tehotná?

V prípade podozrenia na tehotenstvo odporúčam nasledovný postup. Ak máva žena pravidelné menštruačné cykly a menštruácia mešká, je dobré počkať, kým bude meškať približne 7 dní a až potom si urobiť tehotenský test z moču, ktorý sa dá kúpiť napríklad v lekárni. Samozrejme, je možné urobiť si tehotenský test aj skôr, avšak, čím skôr si ho žena urobí, tým je väčšie riziko, že bude falošne negatívny.

Keď mešká menštruácia približne 14 dní, je vhodné ísť na gynekologické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia ultrazvukom, kedy by už malo byť tehotenstvo viditeľné. Okrem toho gynekológ môže tiež nechať vyšetriť hladinu tehotenského hormónu v krvi, ak to považuje za potrebné. Uvedené informácie platia v prípady, že žena nemá žiadne ťažkosti a cykly máva pravidelné. Príznaky ako ranné nevoľnosti či napätie v prsníkoch sú pri stanovení skorého tehotenstva neisté.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor