MENU
novinky-a-odbornici

Skvelá správa! Rakovinu zahubí NOVÁ liečba, dokonca aj metastázy

Close,Up,Of,Happy,Young,Caucasian,Female,Cancer,Patient,With

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Skvelá správa! Rakovinu zahubí NOVÁ liečba, dokonca aj metastázy

Táto novinka je ozaj výnimočná. Pomôže tým, ktorí už nemali nádej. Výsledky novej britskej klinickej štúdie sú viac ako sľubné.

Tak tomu sa vraví úspech! Na svete sa nové poznatky o rakovine množia každý deň, ale väčšina nových liečebných postupov sa týka možností skoršieho odhalenia rakoviny či liečby v počiatočných štádiách ochorenia. Onkológovia však roky upozorňuju, že najväčší problém, najmä nás Slovákov, spočíva v neskorom zachytení choroby pre zanedbávané preventívne prehliadky. Vtedy je už na liečbu veľakrát neskoro. 

To by však mohol zmeniť najnovší objav výskumníkov z Institute of Cancer Research v Londýne. V klinickej štúdii sa ukázalo, že kombinácia liekov nivolumab a ipilimumab používaných v imunoterapii viedla k zmenšeniu nádorov u nevyliečiteľne chorých pacientov s rakovinou v oblasti hlavy a krku. U niektorých dokonca rakovina úplne zmizla a lekári u nich nenašli ani žiadne zistiteľné príznaky choroby.  

Zmizol nádor

Podľa denníka The Guardian, ktorý o výskume informoval, pacientovi s rakovinou so smrteľnou prognózou „nádor zmizol“ po tom, čo sa do klinickej štúdie zapojil. To je len jeden z mnohých šťastných príbehov, ktorým, zdá sa, nová liečba umožní vzniknúť.  Tretia fáza klinickej štúdie zahŕňala 1000 umierajúcich pacientov. Niektorí žili dlhšie o niekoľko mesiacov alebo rokov a mali aj menej vedľajších účinkov, ktoré sú typické pre chemoterapiu. Napriek tomu, že takéto úspechy v číslach neboli štatisticky významné, podľa inštitútu majú nesmierny význam pre každého jedného preživšieho a jeho blízkych. 

Tí, ktorí mali predtým čakať na koniec, teraz majú nádej. Navyše už výsledky predchádzajúcich štúdií skúmajúcich kombináciou týchto liečiv naznačili podobný prínos aj v prípade rakoviny obličiek, čriev a kože. 

Aj metastázy

Liečba  kombináciou týchto dvoch liekov sa javila úspešná aj u špecifickej skupiny pacintov s nádormi s vysokou hladinou  imunitného markera nazývaného PD-L1. Títo pacienti žili v priemere o tri mesiace dlhšie ako tí, ktorí podstupovali chemoterapiu. Medián ich celkového prežitia bol 17,6 mesiacov, najvyšší, aký bol kedy zaznamenaný v skupine pacientov s recidivujúcim alebo metastázujúcim nádorom hlavy a krku, informuje denník. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor