MENU
novinky-a-odbornici

A vlasy prestanú padať. Vedci prišli na to, prečo ich strácate

Prečo prichádzate o vlasy? Vedci prišli na skrytú príčinu.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

A vlasy prestanú padať. Vedci prišli na to, prečo ich strácate

Prichádzate nadmerne o vlasy? Vedci odhalili, kde môže byť pes zakopaný.

Vraví sa, že zo starostí šedivieme, no chronický stres sa spája aj s vypadávaním vlasov. Dlho však nebolo jasné, na základe akého mechanizmu. V štúdii uverejnenej v časopise Nature myši vystavili stresu, čím sa im v tele zvýšila hladina kortizolu - stresového hormónu.

Ukázalo sa, že vplyvom zvýšenej hladiny kortizolu vlasové folikuly u myší ostali v predĺženej fáze pokoja, kedy sú folikuly neaktívne. Každý deň však prirodzene prichádzame o vlasy , aj myšiam porast ďalej vypadával normálnym tempom. Denne pritom prídeme bežne o 50-100 vlasov. Keďže vlasy ďalej nedorastali, výsledkom bol ich prirodzený úbytok.

Ako píše stránka LiveScience, ktorá správu o výskume priniesla, zvýšený kortizol tiež zabránil bunkám pod vlasovým folikulom vylučovať molekulu nazývanú GA56. GA56 aktivuje kmeňové bunky vlasového folikulu, čím podporuje nový rast.

Keďže štúdiu podrobili myši, nie jasné, či rovnaká zákonitosť platí aj u ľudí. V prehľade z roku 2020 v časopise Central European Journal of Immunology autori uviedli, že pri ochorení alopecia areata, čo je typ vypadávania vlasov, vlasové folikuly napáda imunitný systém. Túto reakciu môžu spúšťať environmentálne faktory, napríklad stres, naznačili autori prehľadu, informuje LiveScience.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor