MENU
novinky-a-odbornici

Obľúbené raňajky môžu zvýšiť krvný tlak: Sú ešte škodlivejšie, ako sa myslelo

Spracované potraviny zvyšujú riziko infarktu a mŕtvice.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Obľúbené raňajky môžu zvýšiť krvný tlak: Sú ešte škodlivejšie, ako sa myslelo

Chyba sa ukrýva v obľúbenom rannom pokrme, ktorý mnohí z nás považujú za mimoriadne zdravú alternatívu. Týka sa hlavne žien.

Jedna konkrétna potravina výrazne zvyšujú riziko vzniku vysokého krvného tlaku, ochorení srdca, infarktu a mŕtvice. Vyplynulo to z dvoch štúdií, ktoré by podľa jedného z odborníkov mali byť akýmsi budíčkom pre vlády po celom svete. Odvolávajúc sa na The Guardian o tom informuje Trend.

Výsledky nových štúdií potvrdzujú obavy expertov, že tieto potravinové výrobky sú pre zdravie človeka mimoriadne škodlivé. V Spojenom kráľovstve a Spojených štátoch v súčasnosti pritom tvoria viac než polovicu bežnej stravy obyvateľov. U mladšieho či chudobnejšieho obyvateľstva tvoria tieto potraviny až 80 percent stravy.

O aké potraviny ide a aké následky môže mať ich pravidelná konzumácia? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor