MENU
novinky-a-odbornici

Zachráňte si pečeň a vyliečte cukrovku. Stačí prestať s týmto denným návykom

Pečeň ohrozuje cukrovka druhého typu.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Zachráňte si pečeň a vyliečte cukrovku. Stačí prestať s týmto denným návykom

Smrteľné ochorenie pečene má výrazného spoločného menovateľa s ďalším strašiakom ľudstva. Ako poraziť obe ochorenia jednou ranou?

Nealkoholové stukovatenie pečene (NAFLD) je v súčasnosti celosvetovo najrozšírenejším ochorením pečene. Prevalencia tohto ochorenia v bežnej populácii je na úrovni 30–35 %.

Na cirhózu, ktorá je konečným štádiom ochorenia pečene, nám dnes umierajú mladí ľudia vo veku 25 až 45 rokov," vraví MUDr. Ľubomír Skladaný, PhD., prednosta II. Internej kliniky SZU a prezident Slovenskej hepatologickej spoločnosti. V produktívnom veku je to jedna z najčastejších príčin smrti. Ochorenie pečene je zradné v tom, že sa vyvíja aj niekoľko rokov, ale keďžeže vôbec nebolí, človek s 10-ročnou cirhózou sa môže cítiť rovnako, ako ten bez ochorenia. 

Na Slovensku je zaužívaný mýtus, že cirhóza je choroba alkoholikov, ale žiaľ, nie je to tak. Čoraz viac ju spôsobuje aj nealkoholová tuková choroba, ktorá je priamym následkom súčasného životného štýlu – veľa nezdravého jedla a málo pohybu,“ vysvetľuje doktor Skladaný. Ohrození sú napríklad aj pomerne štíhli a mladí nealkoholici, ktorí presedia celé dni za počítačom a živia sa fastfoodom.

Pečeň však výrazne ohrozuje aj jedno konkrétne ochorenie. Vyskytuje sa až u 70% pacientov. O ktoré ochorenie ide? Pokračovanie na ďalšej strane.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor