Nealkoholové stukovatenie pečene (NAFLD) je v súčasnosti celosvetovo najrozšírenejším ochorením pečene. Prevalencia tohto ochorenia v bežnej populácii je na úrovni 30–35 %.
„Na cirhózu, ktorá je konečným štádiom ochorenia pečene, nám dnes umierajú mladí ľudia vo veku 25 až 45 rokov," vraví MUDr. Ľubomír Skladaný, PhD., prednosta II. Internej kliniky SZU a prezident Slovenskej hepatologickej spoločnosti. V produktívnom veku je to jedna z najčastejších príčin smrti. Ochorenie pečene je zradné v tom, že sa vyvíja aj niekoľko rokov, ale keďžeže vôbec nebolí, človek s 10-ročnou cirhózou sa môže cítiť rovnako, ako ten bez ochorenia.
„Na Slovensku je zaužívaný mýtus, že cirhóza je choroba alkoholikov, ale žiaľ, nie je to tak. Čoraz viac ju spôsobuje aj nealkoholová tuková choroba, ktorá je priamym následkom súčasného životného štýlu – veľa nezdravého jedla a málo pohybu,“ vysvetľuje doktor Skladaný. Ohrození sú napríklad aj pomerne štíhli a mladí nealkoholici, ktorí presedia celé dni za počítačom a živia sa fastfoodom.
Pečeň však výrazne ohrozuje aj jedno konkrétne ochorenie. Vyskytuje sa až u 70% pacientov. O ktoré ochorenie ide? Pokračovanie na ďalšej strane.