MENU
novinky-a-odbornici

Baktéria zodpovedná za rakovinu pankreasu: Signál zbadáte v ústach, ešte kým je čas

Sad,Girl,With,A,Defective,Teeth,Painted,On,Paper,Over
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Baktéria zodpovedná za rakovinu pankreasu: Signál zbadáte v ústach, ešte kým je čas

Nedávne dve štúdie odhalili, že choroba ďasien týkajúca sa pomerne veľkého percenta ľudí, môže viesť k veľmi nebezpečnému a smrteľnému typu rakoviny – rakoviny pankreasu.

Baktéria zodpovedná za parodontitídu, teda zápal ďasien, zohráva dôležitú úlohu pri vzniku rakoviny pankreasu, ako uvádza britský DailyMail. Podľa vedcov je to prvý dôkaz, že baktéria dokáže putovať z úst do iných častí tela a spôsobovať nádory. Už v minulosti viacero štúdií potvrdilo spojitosť ochorenia ďasien s rakovinou prsníka, ďalej pľúc či žlčníka, dokonca aj melanómu.

Z úst do pankreasu

Tentokrát výskumníci z Helsinskej univerzity do výskumu zapojili 70-tisíc dospelých a porovnávali  vzťah medzi úmrtím na rakovinu a paradentózou. Výsledky štúdie pod vedením profesora Timoa Sorsa boli zverejnené v magazíne International Journal of Cancer.

Ďalšia štúdia ukázala prítomnosť enzýmu, ktorý pomáha šíreniu baktérií a napádaniu zdravých buniek, pričom tiež znižuje účinnosť imunitného systému. Tento enzým sa našiel v zhubných nádoroch gastrointestinálneho traktu.

Toto zistenie môže významne pomôcť pri prevencii rakoviny pankreasu, ktorá patrí k najzákernejším a najťažšie liečiteľným rakovinám vôbec. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor