MENU
novinky-a-odbornici

Baktéria zodpovedná za rakovinu pankreasu: Signál zbadáte v ústach, ešte kým je čas

Sad,Girl,With,A,Defective,Teeth,Painted,On,Paper,Over

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Baktéria zodpovedná za rakovinu pankreasu: Signál zbadáte v ústach, ešte kým je čas

Nedávne dve štúdie odhalili, že choroba ďasien týkajúca sa pomerne veľkého percenta ľudí, môže viesť k veľmi nebezpečnému a smrteľnému typu rakoviny – rakoviny pankreasu.

Baktéria zodpovedná za parodontitídu, teda zápal ďasien, zohráva dôležitú úlohu pri vzniku rakoviny pankreasu, ako uvádza britský DailyMail. Podľa vedcov je to prvý dôkaz, že baktéria dokáže putovať z úst do iných častí tela a spôsobovať nádory. Už v minulosti viacero štúdií potvrdilo spojitosť ochorenia ďasien s rakovinou prsníka, ďalej pľúc či žlčníka, dokonca aj melanómu.

Z úst do pankreasu

Tentokrát výskumníci z Helsinskej univerzity do výskumu zapojili 70-tisíc dospelých a porovnávali  vzťah medzi úmrtím na rakovinu a paradentózou. Výsledky štúdie pod vedením profesora Timoa Sorsa boli zverejnené v magazíne International Journal of Cancer.

Ďalšia štúdia ukázala prítomnosť enzýmu, ktorý pomáha šíreniu baktérií a napádaniu zdravých buniek, pričom tiež znižuje účinnosť imunitného systému. Tento enzým sa našiel v zhubných nádoroch gastrointestinálneho traktu.

Toto zistenie môže významne pomôcť pri prevencii rakoviny pankreasu, ktorá patrí k najzákernejším a najťažšie liečiteľným rakovinám vôbec. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor