MENU
Novinky a odborníci

Liečite si migrénu? S touto chybou hneď prestaňte, varuje lekárka

Ako porážka

Migréna môže na seba upozorniť dni aj hodiny vopred. Podľa neurológa môžete byť unavení, náladoví, euforickí aj podráždení, viac zívate či častejšie navštevujete toaletu. Približne desať až pätnásť percent migrenikov pred samotným záchvatom zažije aj fázu takzvanej aury.

Môžu sa vyskytnúť poruchy zraku, tŕpnutie na jednej strane tváre alebo polovice tela, výpadok citlivosti, výrazné poruchy reči a komunikácie. Môže dôjsť až k podozreniu, že ide o cievnu mozgovú príhodu,“ prekvapuje odborník, ktorý migrénou sám trpí. „Ja som ju zdedil po praslici, po mame. Stretávame sa s výskytom v rodine. Je zaujímavé, že v Európe sú muži postihnutí menej. V mladšom produktívnom veku, teda medzi 20. – 40. rokom, ňou trpia ženy 2,5-krát častejšie.“

Je to migréna?

  • trvá 4 – 72 hodín, u detí 2 – 72 hodín
  • jednostranná bolesť hlavy, občas obojstranná, niekedy sa striedajú
  • pulzujúca a tlaková
  • stredná až silná intenzita
  • ďalšie fyzické a psychické príznaky
  • horší sa fyzickou námahou

Ako migréna súvisí s cukrovkou? Budete prekvapení. Pokračovanie na ďalšej strane...

SPÄŤ
2/4
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor