MENU
novinky-a-odbornici

Liečite si migrénu? S touto chybou hneď prestaňte, varuje lekárka

Príznaky migrény môžu pripomínať mŕtvicu.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Liečite si migrénu? S touto chybou hneď prestaňte, varuje lekárka

Ak nechcete, aby vás lásky čas prebolel, skôr ako si zoberiete ďalšiu tabletku, zájdite za správnym odborníkom.

Bolesť hlavy nie je banálna výhovorka z patričného výkonu v posteli. Aj podľa nového slovenského prieskumu významne zasahuje do kvality života.

Migréna je závažné neuropsychiatrické ochorenie, ktoré sa často podceňuje.  V polovici prípadov migréna ovplyvňuje prácu v domácnosti, spoločenský život a v štvrtine prípadov pohlavný život. Často sa to bulvarizuje, ale je to veľmi dôležitá súčasť prežívania kvality života,“ predstavuje čísla s plnou vážnosťou neurológ prof. MUDr. Peter Valkovič, PhD. neurológ z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Pulzuje

Bolesťou hlavy, ktorá sa opakuje viac ako 2-krát do mesiaca, podľa prieskumu trpí až 36 % Slovákov a Sloveniek. „Až 49 % ju skrýva, viac ako dve tretiny pred zamestnávateľom, v tretine prípadov pacienti nechcú narúšať fungovanie rodiny, priateľov, detí, partnera,“ približuje ďalšie výsledky neurológ.

Mlčať o nej nepomôže. „Nie je to len bolesť hlavy, ktorá príde a odíde. S človekom s migrénou trpia aj členovia rodiny i pracovný výkon. Toto ochorenie je charakteristické výraznou bolesťou hlavy, ktorá sa opisuje spravidla ako pulzujúca a sprevádzajú ju aj iné príznaky ako nevoľnosť, výpadky zorného poľa, mihy pred očami, poruchy koncentrácie, zvuko- a svetloplachosť, precitlivenosť na iné zvukové podnety,“ objasňuje profesor Valkovič.

Migréna môže pripomínať aj cievnu mozgovú príhodu. Ako ju odlíšiť? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor