MENU
novinky-a-odbornici

Horší ako cholesterol: Táto bežná vec ohrozuje srdce, sledujte varovné signály

Priveľa stresu a osamelý život môže byť rizikovým faktorom angíny pectoris, ktorá ohrozuje srdce.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Horší ako cholesterol: Táto bežná vec ohrozuje srdce, sledujte varovné signály

Pripomína infarkt a neskôr k nemu môže viesť. Viac ako cholesterol, srdce ohrozuje táto činnosť.

Možno aj vás už vyplašila náhla bolesť a tlak v hrudníku. Nemusí ísť o infarkt. Podobne sa prejavuje aj angína pectoris. Nastane, keď je srdce nedostatočne prekrvené a chýba mu kyslík a živiny. Stáva sa to, keď sa na stenách ciev zásobujúcich srdce nahromadia usadeniny. Na rozdiel od infarktu bolí len niekoľko minút a môže sa objavovať opakovane. Len čo sa tok krvi cez srdce obnoví, bolesť pominie. To však neznamená, že je po probléme.

Charakteristickým príznakom angíny pectoris je podobne ako pri infarkte bolesť na hrudníku alebo nepríjemný pocit. Bolesť sa často opisuje ako pocit tlaku. Môže vyžarovať do ľavej ruky, ramena, čeľuste, chrbta alebo krku. Objavuje sa pri fyzickej námahe alebo pri emočnom strese, keď stúpa tep i krvný tlak a srdce má zvýšené požiadavky na krv a kyslík. Odpočinok alebo lieky môžu zmierniť bolesť spojenú s angínou pectoris.

Príznaky angíny pectoris:

  • bolesť a tlak na hrudi
  • dýchavičnosť
  • únava
  • nevoľnosť
  • potenie
  • závraty

Hoci sa angína pectoris tradične spája s ochorením koronárnych tepien, teda so zúžením tepien vedúcich krv do srdca, podľa najnovšieho rozsiahleho výskumu z apríla tohto roka rozhodujú skôr iné faktory. Ktoré? Pokračovanie na ďalšej strane...

Zložitá záležitosť

Tím pod vedením hlavnej autorky Kerstin Welén Schef zo štokholmského Karolinska Institutet analyzoval údaje z CArdioPulmonary bioImage Study (SCAPIS), ktorej sa zúčastnilo vyše dvadsať osemtisíc ľudí náhodne vybraných zo švédskej populácie v rokoch 2013 až 2018. Priemerný vek sledovaných bol 57 rokov, časť z nich trpela vysokým krvným tlakom, časť zvýšenou hladinou tukov v krvi a malé percento tvorili aj cukrovkári. Vyše tisícka z nich mala za sebou angínu pectoris.

Koronárna ateroskleróza sa síce ukázala ako častejšia u osôb s týmto ochorením v porovnaní s osobami bez angíny, no podľa vedcov rizikové faktory sú oveľa komplexnejšia záležitosť. „Súvislosť medzi symptómami angínou pectoris a koronárnou aterosklerózou je … slabšia,“ uviedli autori, že podľa zobrazovania pomocou CT koronarografie poškodenie tepien malo len 11,8 % ľudí s angínou.

Depresívnejší

Na čo si teda dať pozor? Prekvapivo, zo štúdie vyplynulo, že so symptómami angíny pectoris, a to bez ohľadu na stupeň koronárnej aterosklerózy, sú sociodemografické údaje a psychologické faktory.

V porovnaní s účastníkmi bez angíny pectoris boli osoby s ňou častejšie ženy, narodené mimo Švédska, nezamestnané, žijúce samy, so zlým ekonomickým postavením a nízkou úrovňou vzdelania. Účastníci s angínou mali tiež vyššiu mieru všeobecného stresu a častejšie pociťovali depresiu,“ píšu autori. Ako riziko sa javilo aj fajčenie, nízka konzumácia alkoholu, fyzická nečinnosť, vyšší BMI a obvod pása, vyššia hladina cukru v krvi a zápalového proteínu.

Patríte do niektorej z rizikových skupín a neviete, ako sa angíne vyhnúť? Pokračujte na ďalšiu stranu...

Varovný signál

Pokiaľ patríte do niektorej z týchto rizikových skupín, prestaňte fajčiť, udržiavajte si zdravú hmotnosť, dodržiavajte vyváženú stravu s nízkym obsahom nasýtených tukov a cholesterolu, pravidelne cvičte a pokúste sa lepšie manažovať stres. Ak ste totiž angínu pectoris zažili raz, je dosť možné, že sa vráti.

Mali by ste preto vyhľadať lekára. Hlavným cieľom liečby je zmierniť príznaky, znížiť frekvenciu a závažnosť epizód angíny pectoris a predísť komplikáciám, ako je napríklad srdcový infarkt. Okrem úpravy životosprávy vám lekár môže predpísať lieky vrátane nitrátov na uvoľnenie a rozšírenie ciev, betablokátorov na zníženie záťaže srdca, blokátorov vápnikových kanálov na uvoľnenie ciev a zlepšenie prietoku krvi a aspirínu na prevenciu tvorby krvných zrazenín. V niektorých prípadoch je potrebná aj angioplastika s umiestnením stentu na otvorenie zablokovaných tepien alebo bypass koronárnych tepien (CABG) na vytvorenie nových ciest, ktorými sa krv dostáva do srdca.

Ste v riziku?

  • fajčenie: tabak poškodzuje cievy a urýchľuje postup aterosklerózy
  • vysoký krvný tlak: nekontrolovaná hypertenzia zaťažuje srdce a podporuje rozvoj ochorenia tepien
  • vysoká hladina cholesterolu: zvýšená hladina LDL (zlého) cholesterolu prispieva k tvorbe plakov v tepnách
  • cukrovka: ľudia s cukrovkou majú zvýšené riziko vzniku ochorenia tepien
  • obezita: nadmerná telesná hmotnosť zaťažuje srdce a zvyšuje pravdepodobnosť vzniku angíny pectoris
  • sedavý spôsob života: nedostatok pravidelnej fyzickej aktivity oslabuje srdce a podporuje vznik ochorenia tepien
  • rodinná anamnéza: rodinná anamnéza ochorenie tepien alebo angíny pectoris zvyšuje riziko vzniku tohto ochorenia
  • vek a pohlavie: starší vek a mužské pohlavie sú ďalšími rizikovými faktormi angíny pectoris

Počuli ste už náš podcast?

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor