MENU
novinky-a-odbornici

Skoré príznaky Alzheimera si nevšimnete. Slovenská FINTA ho odhalí v zárodku!

Close,Up,Young,Blonde,Woman,Feeling,Upset,,Sad,,Unhappy,Or
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Skoré príznaky Alzheimera si nevšimnete. Slovenská FINTA ho odhalí v zárodku!

Je to s vašim zabúdaním naozaj vážne? Slováci vymysleli spôsob, ako to zistiť zavčasu.

Medzi prvé príznaky Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby patrí zabúdanie slov a obmedzenie slovnej zásoby. Slováci prišli na niečo, čo týmto ľuďom na celom svete neuveriteľne pomôže.

Mobilná aplikácia s názvom EWA, na ktorej v súčasnosti pracujú, je svetový unikát. Funguje na základe umelej inteligencie a programovania neurónových sietí. Mobilná aplikácia dokáže určiť, či človek trpí úbytkom poznávacích schopností.

Pomocou aplikácie človek slovne opisuje obrázky, ktoré vidí v telefóne. Aplikácia hlas nahrá a následne vyhdnotí.  Výsledkom je percentuálny odhad prítomnosti príznakov ochorenia vo forme ručičky, ktorá vo farebnom poli ukazuje od zelenej po červenú. V prípade vyššej pravdepodobnosti ochorenia sa objaví aj odporúčanie a kontakt na odborníkov v najbližšom okolí.

Lekár v appke

Podobné testy na diagnostiku neurodegeneratívnych ochorení, akým je Alzheimerova choroba, existujú vo svete už mnoho rokov. „Neurológ alebo psychiater posudzuje mentálny výkon pacienta na základe toho, že pacient opisuje obrázok, je to bežná diagnostická metóda. Našou úlohou bolo vyvinúť metodiku automatického rozpoznávania toho, čo človek hovorí,“ vysvetľuje Alfréd Zimmermann.

„Pomocou tejto aplikácie by si človek mohol kedykoľvek len s využitím mobilného telefónu skontrolovať, ako fungujú jeho kognitívne procesy, teda napríklad pamäť a myslenie,“ vysvetľuje Alfréd Zimmermann, autor mobilnej aplikácie.

Pri neurodegeneratívnych ochoreniach, ako je alzheimer či parkinson, je vďaka skorej diagnostike väčšia nádej, že postup ochorenia sa liečbou podarí spomaliť. Mobilná aplikácia vyvinutá v spolupráci so slovenskými odborníkmi na neurodegenratívne ochorenia bude bezplatná

Potrebujú dobrovoľníkov

Výskumníci sa v súčasnosti snažia získať potrebné nahrávky a previesť ich do textu. „Časť nahrávok sme urobili s pacientmi Centra Memory, tých bolo 250, a ďalších päťsto so zdravými ľuďmi. V tejto učiacej fáze potrebujeme, aby systém dokázal rozlíšiť, čo je zdravý prejav, čo je mierne zhoršenie a čo väčšie zhoršenie. Systému pustíme do neurónovej siete nahrávku prevedenú do textu, zvukové parametre a sieť ich vyhodnocuje. Do získavania nahrávok ľudí sme zaangažovali našich spolupracovníkov v Bratislave i v Košiciach, chýbajú nám však zatiaľ nahrávky z ostatných regiónov Slovenska kvôli dialektom, inej slovnej zásobe či inej dikcii reči," hovorí vývojár Zimmermann, ktorý dobrovoľníkov mieni motivovať aj malou finančnou odmenou. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor