MENU
novinky-a-odbornici

Ženská rakovina sa hlási nenápadne. Táto maličkosť ju odhalí o 5 rokov skôr!

Rakovina prsníka je najčastejším nádorovým ochorením u žien.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Ženská rakovina sa hlási nenápadne. Táto maličkosť ju odhalí o 5 rokov skôr!

Rakovina prsníka je najčastejším závažným nádorovým ochorením u žien a jej výskyt stále stúpa. Ako ju odhaliť skôr ako prepukne?

Raz za mesiac si prehmatať prsia a zistiť, či necítite niečo, čo v nich byť nemá. Tak málo niekedy stojí medzi vašim životom a úmrtím na rakovinu prsníka. Pomôcť môže aj vyšetrenie, ktorého sa ženy ešte stále zbytočne boja.

Minulý rok u nás zistili lekári zhubný nádor v prsníku 3,5-4-tisíc ženám. Približne 800 z nich sa o svojej chorobe dozvedelo vďaka preventívnej mamografii.

Odhalí ju skôr

Skríningová mamografia vie odhaliť malé ložiská zhubných buniek do 20 mm, ktoré sa ešte nijako neprejavili a ani zatiaľ nevytvorili metastázy. Onkologické ochorenie tak dokáže zistiť o 3 až 5 rokov skôr, ako by bolo ložisko možné nahmatať pri samovyšetrení alebo lekárom.

Zachránených by však mohlo byť oveľa viac žien, keby využívali pozvánky na mamografiu, ktoré im posielajú zdravotné poisťovne. Väčšinou však pozvánky končia v koši. 

Pozvú vás

Na preventívne mamografické vyšetrenie u nás majú podľa zákona nárok ženy vo veku od 40 do 69 rokov. Odporučí im ho gynekológ alebo praktický lekár. Keďže najvyšší výskyt rakoviny prsníka je u starších žien, zdravotné poisťovne adresne pozývajú na mamografiu dámy od 50 do 69 rokov. Pozývací list je zároveň aj žiadankou – stačí sa objednať na mailovej adrese či telefónnom čísle, ktoré sú v ňom uvedené.

Zachráni život

Podľa informácií zdravotnej poisťovne Dôvera, od januára 2019 do februára 2022, rozoslali vyše 82-tisíc pozvánok na mamografiu. Zareagovalo na ne však len 11-tisíc žien, pričom nádor sa potvrdil u 42 z nich. Z tých zvyšných vyše 70-tisíc žien, ktoré pozvanie na mamografiu nevyužili, má rakovinu zrejme 280 a stále o nej nevedia. Tým sa ich šance na vyliečenie prudko znižujú.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor