MENU
novinky-a-odbornici

Sivé vlasy sa znova samy zafarbia! TOTO pre to treba urobiť, zistili vedci

Grown,After,Staining,The,Gray,Roots,Of,Hair,On,The
Novinky a odborníci

Sivé vlasy sa znova samy zafarbia! TOTO pre to treba urobiť, zistili vedci

Nebaví vás vyhadzovať peniaze za farbu z drogérie, no doteraz ste sa nezmierili ani s obstarnutým zjavom? Vedci odhalili tajnú schopnosť vlasov vrátiť si život a úplne bez chémie.

Prvé šediny vás môžu začať trápiť už po 25-ke, o to viac, ak vediete rušný život bez odpočinku. To, že na farbu vlasov a predčasné šedivenie má vplyv aj miera stresu, je známe davnejšie. Podobne ako letokruhy do seba vpíjajú všetky vplyvy a zaznamenávajú tak unikátnu biologickú históriu, vysvetľuje Martin Picard, docent behaviorálnej medicíny na dailymail.com. So svojim vedeckým tímom však najnovšie prišiel s úplne novým a  šokujúcim objavom.  

Sivý späť na farebný

V štúdii skúmali  vlasy 14 dobrovonľíkov oboch pohlaví. Počas sledovania im merali hladinu stresu a pravidelne snímali vždy konkrétne  vlasy pomocou digitálneho fotoaparátu .  „Vďaka novej metóde skúmania pomocou unikátnych fotografií sme zistili, že vlasy majú tendenicu viac šedivieť, pokiaľ sú ľudia vystavení stresu," potvrdil vedec už známu súvislosť. „Zaujímavým momentom je ale to, že pokiaľ sa so stresom vyrovnajú, niektoré vlasy získajú opäť pôvodnú farbu," citujú výskumníka novinky.cz. Schopnosť vlasu takto sa regenerovať je teda úplne nový objav. 

Ako to zmeniť?

Prestaňte stresovať! Ľahko sa to povie, ale čo preto treba urobiť? Na odbúranie stresu najlepšie pôsobí zastavenie bežnej rutiny. Ideálny spôsob je preto vybrať sa na dovolenku. Pozor ale. Podľa odborníkov je minimálny čas na to, aby si telo i duša naozaj oddýchli a hladina kortizolu - stresového hormónu sa začala znižovať - aspoň tri týždne nepretržitej dovolenky. Po dvoch týždňoch sa totiž telo len začína dostávať do normálu a po týždni ešte „ide" v starom programe.  

Vedci navyše upozorňujú,  že výsledky zatiaľ overovali iba v určitej demografickej skupine. Navyše i na malej vzorke, v budúcnosti preto tento jav vyžaduje ďalšie overenie. Ak máte po 40 a 50 a sivú už takmer celú hlavu, dúfať preto v samovoľnú obnovu farby vlasov bude samozrejme naivné. Hoci dlhšia dovolenka prospeje mnohým iným procesom v tele.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor