Farba vlasov závisí predovšetkým od množstva, charakteru a rozmiestnenia pigmentu vo vlasovej stonke. „Pigment vlasu, takzvaný melanín, vzniká v bunkách, melanocytoch. Odtiaľ sa farbivo presúva do drene a kôry vlasu,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Hana Zelenková, CSc., MBA. „Melanocyty produkujú buď čierny, alebo žltý pigment. Ich kombináciou sa vytvárajú rôzne farebné odtiene. Najbežnejšia je čierna farba vlasov.“
Nielen genetika
Podľa odborníčky sa môžu šedivé vlasy u niekoho objaviť dokonca už v desiatich rokoch a niekto nemá takmer žiadne ešte ani v päťdesiatke. Úlohu pri celom procese zohráva nielen genetika. Prvé sivé vlasy sa väčšinou objavia na temene hlavy. Za šedivením vlasov sa skrýva postupné ubúdanie tvorby melanínu. Ide o fyziologický prejav starnutia. Prirodzene sa najčastejšie objavuje okolo tridsiatky alebo štyridsiatky.
Horšie prekrvenie?
„Mechanizmus fyziologického šedivenia nie je ešte stále úplne objasnený,“ pridáva podrobnosti dermatologička. „Niektoré štúdie uvádzajú, že ide o znižovanie aktivity melanocytov a ich postupný zánik. Úlohu však v tomto prípade pravdepodobne zohrávajú aj poruchy prekrvenia vlasového folikulu.“ Hoci je to individuálne, počítajte s tým, že ak máte tmavší odtieň vlasov, bude strata pigmentu výraznejšia a viditeľnejšia.
Oberú ich o farbu
Niekedy sa však za šedivením neskrýva starnutie ani genetika. Karty vtedy zamiešajú rozličné ochorenia a dokonca i životný štýl. Sivé vlasy sa môžu objaviť skôr napríklad pri problémoch so štítnou žľazou. „Rovnako pri ťažkej málokrvnosti a po užívaní liekov pri onkologických ochoreniach či po chemoterapii. Šedivenie teraz napríklad ovplyvňujú aj bežné postkovidové stavy. Biele vlasy sa môžu skôr objaviť aj u osôb trpiacich vitiligom,“ vymenováva doktorka Hana Zelenková. „U detí je častou príčinou podvýživa. Dôležitú úlohu zohráva nesprávna životospráva, fajčenie a nepochybne stres.“
Čo všetko ešte môže urýchliť starnutie vlasov? Dávajte si pozor na agresívnejšie farby, ktoré majú negatívny vplyv na vlasovú pokožku. Najmä zložky ako amoniak, chlór, sírany alebo fosfáty. Zbytočne ju vysušujú, čo následne vedie k tomu, že vlasy postupne strácajú silu a vitalitu.