MENU
novinky-a-odbornici

Sivé vlasy nehlásia len starnutie. Čo ich môže obrať o farbu?

Za šedinami sa nemusí skrývať len prirodzené starnutie.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Sivé vlasy nehlásia len starnutie. Čo ich môže obrať o farbu?

Niekedy sa objavia už v tridsiatke, iným ich nájdete aj v päťdesiatke na hlave len zopár. Výskyt sivých vlasov môže dokonca súvisieť s niektorými ochoreniami.

Farba vlasov závisí predovšetkým od množstva, charakteru a rozmiestnenia pigmentu vo vlasovej stonke. Pigment vlasu, takzvaný melanín, vzniká v bunkách, melanocytoch. Odtiaľ sa farbivo presúva do drene a kôry vlasu,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Hana Zelenková, CSc., MBA. „Melanocyty produkujú buď čierny, alebo žltý pigment. Ich kombináciou sa vytvárajú rôzne farebné odtiene. Najbežnejšia je čierna farba vlasov.“

Nielen genetika

Podľa odborníčky sa môžu šedivé vlasy u niekoho objaviť dokonca už v desiatich rokoch a niekto nemá takmer žiadne ešte ani v päťdesiatke. Úlohu pri celom procese zohráva nielen genetika. Prvé sivé vlasy sa väčšinou objavia na temene hlavy. Za šedivením vlasov sa skrýva postupné ubúdanie tvorby melanínu. Ide o fyziologický prejav starnutia. Prirodzene sa najčastejšie objavuje okolo tridsiatky alebo štyridsiatky.

Horšie prekrvenie?

„Mechanizmus fyziologického šedivenia nie je ešte stále úplne objasnený,“ pridáva podrobnosti dermatologička. Niektoré štúdie uvádzajú, že ide o znižovanie aktivity melanocytov a ich postupný zánik. Úlohu však v tomto prípade pravdepodobne zohrávajú aj poruchy prekrvenia vlasového folikulu.“ Hoci je to individuálne, počítajte s tým, že ak máte tmavší odtieň vlasov, bude strata pigmentu výraznejšia a viditeľnejšia.

Oberú ich o farbu

Niekedy sa však za šedivením neskrýva starnutie ani genetika. Karty vtedy zamiešajú rozličné ochorenia a dokonca i životný štýl. Sivé vlasy sa môžu objaviť skôr napríklad pri problémoch so štítnou žľazou. „Rovnako pri ťažkej málokrvnosti a po užívaní liekov pri onkologických ochoreniach či po chemoterapii. Šedivenie teraz napríklad ovplyvňujú aj bežné postkovidové stavy. Biele vlasy sa môžu skôr objaviť aj u osôb trpiacich vitiligom,“ vymenováva doktorka Hana Zelenková. „U detí je častou príčinou podvýživa. Dôležitú úlohu zohráva nesprávna životospráva, fajčenie a nepochybne stres.“

Čo všetko ešte môže urýchliť starnutie vlasov? Dávajte si pozor na agresívnejšie farby, ktoré majú negatívny vplyv na vlasovú pokožku. Najmä zložky ako amoniak, chlór, sírany alebo fosfáty. Zbytočne ju vysušujú, čo následne vedie k tomu, že vlasy postupne strácajú silu a vitalitu.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor