MENU

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Signály rakoviny, ktoré udrú v noci: Všímajte si kašeľ i potenie, varuje lekár

Zväčšené uzliny či nevysvetliteľné potenie

Najčastejším typom spomedzi diagnostikovaných lymfómov, ktorý patrí do skupiny ne-Hodgkinových lymfómov, je difúzny veľkobunkový lymfóm (DLBCL). Vyskytuje sa najmä u dospelých pacientov, no môže sa vyskytovať aj u detí a dospievajúcich osôb. Sprevádza ho niekoľko príznakov, najčastejšie sa však prejavuje zväčšením lymfatickej uzliny. Nezriedka si toto zväčšenie nahmatá aj samotný pacient, či už na krku, v podpazuší alebo v slabinách.

Niektorí pacienti nemusia mať hmatné uzliny, no majú ťažkosti prameniace z ich zväčšenia, napríklad v medzihrudí – kašeľ a dýchavicu, v brušnej dutine – poruchy trávenia, bolesti brucha či bolesti chrbta,“ hovorí o príznakoch ochorenia docent Drgoňa s tým, že časť pacientov máva sprievodné prejavy vo forme nevysvetliteľného nočného potenia, chudnutia a horúčok. Vyhľadanie lekára je v tomto prípade nutné, ochorenie zvyčajne rýchlo postupuje a ak nie je liečené včas, môže sa skončiť fatálne.

Včasná diagnostika urýchľuje liečbu

Často nešpecifické príznaky si vyžadujú dôkladnú a včasnú diagnostiku, ktorá v prípade pozitívneho nálezu urýchli proces liečby. Ako postupujú lekári pri podozrení na lymfóm?

„Vykonáme biopsiu, pri ktorej odoberieme vzorku podozrivého tkaniva, najčastejšie lymfatickú uzlinu, a odošleme ju na histologické vyšetrenie. Nasledujú zobrazovacie vyšetrenia ako CT, PET/CT, laboratórne vyšetrenia, vyšetrenie kostnej drene, ktorými sa zisťuje rozsah ochorenia,“ vysvetľuje onkohematológ. Po stanovení diagnózy nasleduje liečba, ktorej hlavným cieľom je zničenie chorých lymfómových buniek a zabrániť ich nekontrolovateľnému množeniu.

Prognóza pacienta je individuálna a závisí od viacerých faktorov, no odborníci zostávajú pri lymfóme pozitívni a zdôrazňujú, že vo všeobecnosti ho vieme nielen liečiť, ale aj úplne vyliečiť u väčšiny pacientov. Percentuálna účinnosť liečby navyše stúpa.

Koľko pacientov sa dokáže vyliečiť? Pokračovanie na ďalšej strane...

SPÄŤ
2/3
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor