Zväčšené uzliny či nevysvetliteľné potenie
Najčastejším typom spomedzi diagnostikovaných lymfómov, ktorý patrí do skupiny ne-Hodgkinových lymfómov, je difúzny veľkobunkový lymfóm (DLBCL). Vyskytuje sa najmä u dospelých pacientov, no môže sa vyskytovať aj u detí a dospievajúcich osôb. Sprevádza ho niekoľko príznakov, najčastejšie sa však prejavuje zväčšením lymfatickej uzliny. Nezriedka si toto zväčšenie nahmatá aj samotný pacient, či už na krku, v podpazuší alebo v slabinách.
„Niektorí pacienti nemusia mať hmatné uzliny, no majú ťažkosti prameniace z ich zväčšenia, napríklad v medzihrudí – kašeľ a dýchavicu, v brušnej dutine – poruchy trávenia, bolesti brucha či bolesti chrbta,“ hovorí o príznakoch ochorenia docent Drgoňa s tým, že časť pacientov máva sprievodné prejavy vo forme nevysvetliteľného nočného potenia, chudnutia a horúčok. Vyhľadanie lekára je v tomto prípade nutné, ochorenie zvyčajne rýchlo postupuje a ak nie je liečené včas, môže sa skončiť fatálne.
Včasná diagnostika urýchľuje liečbu
Často nešpecifické príznaky si vyžadujú dôkladnú a včasnú diagnostiku, ktorá v prípade pozitívneho nálezu urýchli proces liečby. Ako postupujú lekári pri podozrení na lymfóm?
„Vykonáme biopsiu, pri ktorej odoberieme vzorku podozrivého tkaniva, najčastejšie lymfatickú uzlinu, a odošleme ju na histologické vyšetrenie. Nasledujú zobrazovacie vyšetrenia ako CT, PET/CT, laboratórne vyšetrenia, vyšetrenie kostnej drene, ktorými sa zisťuje rozsah ochorenia,“ vysvetľuje onkohematológ. Po stanovení diagnózy nasleduje liečba, ktorej hlavným cieľom je zničenie chorých lymfómových buniek a zabrániť ich nekontrolovateľnému množeniu.
Prognóza pacienta je individuálna a závisí od viacerých faktorov, no odborníci zostávajú pri lymfóme pozitívni a zdôrazňujú, že vo všeobecnosti ho vieme nielen liečiť, ale aj úplne vyliečiť u väčšiny pacientov. Percentuálna účinnosť liečby navyše stúpa.
Koľko pacientov sa dokáže vyliečiť? Pokračovanie na ďalšej strane...