MENU
novinky-a-odbornici

Signály rakoviny, ktoré udrú v noci: Všímajte si kašeľ i potenie, varuje lekár

Lymfóm sa môže prejaviť aj kašľom či nočným potením.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Signály rakoviny, ktoré udrú v noci: Všímajte si kašeľ i potenie, varuje lekár

Vnímať všetko podozrivé, čo sa s vašim telom deje, je dôležité. Pri niektorých druhoch rakoviny sú šance na vyliečenie pri skorom zásahu veľmi vysoké.

Sedem z desiatich onkologických pacientov, ktorí trpia najčastejším typom lymfómu, môže byť dnes vďaka modernému medicínskemu pokroku a inováciám úplne vyliečených.

Lymfóm patrí medzi najčastejšie hematologicko-onkologické ochorenia, ktoré ročne postihne na Slovensku viac ako 800 nových pacientov. Za ochorením sa skrýva nekontrolovateľné delenie buniek, ktoré sú zodpovedné za imunitný systém človeka. Medzi prvotné príznaky ochorenia patria zväčšené lymfatické uzliny, kašeľ či celková slabosť a poruchy trávenia.

Malígne lymfómy sú nádorové ochorenia lymfatického systému a zahŕňajú viacero podtypov s rôznymi spoločnými vlastnosťami ale aj odlišnosťami,“ vysvetľuje doc. MUDr. Ľuboš Drgoňa, CSc., prednosta Kliniky onkohematológie LFUK a NOÚ. Pri lymfóme hovoríme o zhubnom nádorovom ochorení lymfatického systému, ktoré sa vyskytuje u dospelých pacientov aj u detí.

Ako sa lymfóm prejavuje? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor