MENU
novinky-a-odbornici

Šialené! Cholesterol zaplavuje celé Slovensko, čo s tým?

Za upchaté cievy môže hlavne zlý cholesterol.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Šialené! Cholesterol zaplavuje celé Slovensko, čo s tým?

Každý piaty mladý obyvateľ Slovenska vo veku 20 rokov má zvýšený cholesterol a vo veku 30 rokov je to už každý tretí. Ide pritom o rizikový faktor rakoviny aj srdcovo-cievnych ochorení.

Výskum uskutočnený v rokoch 2019 až 2022 na Slovensku odhalil, že sme doslova zaplavení cholesterolom. Zvýšenú hladinu majú už mnohé malé deti! Ide spravidla o genetickú záležitosť, kedy aj štíhli a na pohľad zdraví ľudia, ktorí však trpia hypercholesterolémiou, prenesú tento problém aj na svoje deti. „Preto je potrebné sledovať už deti takýchto rodičov,“ radí MUDr. Daša Kelényová, odborníčka v klinickej biochémii, že vyšetrovať cholesterol nestačí len u starších ľudí. Cholesterol okrem iného  upcháva cievy a ak sa ako aterómový plát uvoľní do krvného obehu, môže spôsobiť mŕtvicu. 

Vážne príznaky

S cholesterolovými komplikáciami sa počas života stretne tretina slovenských obyvateľov. Príznaky vysokého cholesterolu necítime, preto sa mu hovori tichý zabijak. Môžu sa však vyskytnúť aj viditeľné príznaky. Pri významne zvýšených hodnotách cholesterolu môže byť prítomný belavý prstenec okolo dúhovky v oku, prípadne tukové výrastky na šľachách končatín. Navonok nenápadné znamenia môžu byť signálom mnohých ochorení. K tým najhorším a zároveň najčastejším patria onkologické a kardiovaskulárne.

Mladší aj starší, cholesterol si nevyberá

Spomínaný výskum ukázal, že až 65 % ľudí vo veku 60 rokov vykazovalo výrazne zvýšenú hladinu cholesterolu. Tesne za nimi v prieskume stáli ľudia vo veku 50 rokov. Presne 62 % z nich malo problém so zvýšeným cholesterolom nad referenčnou hranicou. Na treťom mieste sú podľa prieskumu ľudia vo veku 70 rokov. V tejto kategórií má až 53 % ľudí problém s hladinou cholesterolu a hneď za nimi sú ľudia vo veku 40 rokov, z ktorých 52% má hladinu cholesterolu nad zdravou hranicou. Čo je alarmujúce, vo veku 20 rokov má zvýšenú hladinu cholesterolu až 21 % ľudí a vo veku 30 rokov už 34 %. Medzi rizikovými pacientmi prevažujú ženy, najmä vo veku 70 rokov.

Nechajte si ho skontrolovať

Jedným zo spôsobov ako si preveriť hladinu cholesterolu v krvi je základné vyšetrenie, o ktoré môžete požiadať svojho všeobecného lekára. Výsledkom môže byť  mierne zvýšená hladina cholesterolu, ktorá môže byť normalizovaná  zmenou životosprávy.Pokiaľ sa výsledky testov pohybujú vo vysoký hodnotách, často je  nevyhnutná farmakologická intervencia. Vyššie hodnoty je dôležité sledovať , aby sme zistili či sú zvýšené momentálnym nevhodným životným štýlom alebo je tento stav trvalý,“ radí  MUDr. Daša Kelényová.

Do veľkej miery to máte v rukách

Počas života cholesterol prijímame v potravinách. Výberom správnych potravín a tiež zaradením pohybovej aktivity do denného harmonogramu môžeme získať kontrolu nad jeho hladinou. Vieme tak ovplyvniť jeho ďalšiu činnosť v tele a zastaviť vývoj zdravotných problémov. Pri nesprávnej životospráve môže dôjsť k výraznému prebytku cholesterolu a následne k závažným zdravotným komplikáciám. Okrem nezdravého spôsobu života môžu byť príčinami vysokej hladiny cholesterolu aj genetika a metabolické choroby.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor