Výskum uskutočnený v rokoch 2019 až 2022 na Slovensku odhalil, že sme doslova zaplavení cholesterolom. Zvýšenú hladinu majú už mnohé malé deti! Ide spravidla o genetickú záležitosť, kedy aj štíhli a na pohľad zdraví ľudia, ktorí však trpia hypercholesterolémiou, prenesú tento problém aj na svoje deti. „Preto je potrebné sledovať už deti takýchto rodičov,“ radí MUDr. Daša Kelényová, odborníčka v klinickej biochémii, že vyšetrovať cholesterol nestačí len u starších ľudí. Cholesterol okrem iného upcháva cievy a ak sa ako aterómový plát uvoľní do krvného obehu, môže spôsobiť mŕtvicu.
Vážne príznaky
S cholesterolovými komplikáciami sa počas života stretne tretina slovenských obyvateľov. Príznaky vysokého cholesterolu necítime, preto sa mu hovori tichý zabijak. Môžu sa však vyskytnúť aj viditeľné príznaky. Pri významne zvýšených hodnotách cholesterolu môže byť prítomný belavý prstenec okolo dúhovky v oku, prípadne tukové výrastky na šľachách končatín. Navonok nenápadné znamenia môžu byť signálom mnohých ochorení. K tým najhorším a zároveň najčastejším patria onkologické a kardiovaskulárne.
Mladší aj starší, cholesterol si nevyberá
Spomínaný výskum ukázal, že až 65 % ľudí vo veku 60 rokov vykazovalo výrazne zvýšenú hladinu cholesterolu. Tesne za nimi v prieskume stáli ľudia vo veku 50 rokov. Presne 62 % z nich malo problém so zvýšeným cholesterolom nad referenčnou hranicou. Na treťom mieste sú podľa prieskumu ľudia vo veku 70 rokov. V tejto kategórií má až 53 % ľudí problém s hladinou cholesterolu a hneď za nimi sú ľudia vo veku 40 rokov, z ktorých 52% má hladinu cholesterolu nad zdravou hranicou. Čo je alarmujúce, vo veku 20 rokov má zvýšenú hladinu cholesterolu až 21 % ľudí a vo veku 30 rokov už 34 %. Medzi rizikovými pacientmi prevažujú ženy, najmä vo veku 70 rokov.
Nechajte si ho skontrolovať
Jedným zo spôsobov ako si preveriť hladinu cholesterolu v krvi je základné vyšetrenie, o ktoré môžete požiadať svojho všeobecného lekára. Výsledkom môže byť mierne zvýšená hladina cholesterolu, ktorá môže byť normalizovaná zmenou životosprávy. „Pokiaľ sa výsledky testov pohybujú vo vysoký hodnotách, často je nevyhnutná farmakologická intervencia. Vyššie hodnoty je dôležité sledovať , aby sme zistili či sú zvýšené momentálnym nevhodným životným štýlom alebo je tento stav trvalý,“ radí MUDr. Daša Kelényová.
Do veľkej miery to máte v rukách
Počas života cholesterol prijímame v potravinách. Výberom správnych potravín a tiež zaradením pohybovej aktivity do denného harmonogramu môžeme získať kontrolu nad jeho hladinou. Vieme tak ovplyvniť jeho ďalšiu činnosť v tele a zastaviť vývoj zdravotných problémov. Pri nesprávnej životospráve môže dôjsť k výraznému prebytku cholesterolu a následne k závažným zdravotným komplikáciám. Okrem nezdravého spôsobu života môžu byť príčinami vysokej hladiny cholesterolu aj genetika a metabolické choroby.