MENU
zdravy-zivot

Covid alebo chrípka? Toto sú hlavne rozdiely, ktoré by ste mali poznať

Sick,Day,At,Home.,Asian,Woman,Has,Runny,And,Common
Zdravý život

Covid alebo chrípka? Toto sú hlavne rozdiely, ktoré by ste mali poznať

Obdobie vírusových ochorení je v plnom prúde a rozoznať ich je niekedy veľmi ťažké. Tu je nápoveda, aby ste sa vedeli zorientovať.

Chrípka aj COVID-19 majú veľa spoločného, ale v určitých signáloch sa líšia. V oboch prípadoch ide o nákazlivé respiračné ochorenia. Aj keď ich spôsobujú rozdielne vírusy, príznaky sú pri oboch ochoreniach podobné. Obe napádajú pľúca, dýchacie cesty a rozšíriť sa môžu aj do iných častí tela. Pri oboch hrozí zápal pľúc. 

Spoločné príznaky: horúčka, kašeľ, bolesti svalov celého tela, vracanie a hnačky – najmä u detí.

Iná inkubačná doba

Inkubačná doba pri covide je 2 až 14 dní, avšak pri chrípke je oveľa kratšia, len 1 až 3 dni. Chrípka nebýva často bezpríznaková, covid môže prekonať aj úplne bez príznakov.

Pri chrípke sa najčastejšie objavuje bolesť hlavy alebo svalov, horúčka a veľká telesná slabosť. Priebeh ochorenia COVID-19 sprevádzajú neraz aj vážne respiračne problémy – človek sa nemôže nadýchnuť, lapajú po dychu. V oboch prípadoch sú antibiotiká neúčinné.

Kašeľ a dýchavičnosť

Pri covide sa častejšie stretávame s kašľom, s ťažkosťami s dýchaním, náhlou únavou, ale aj vracaním a nevoľnosťou, čo pri chrípke nie je bežné. Pri covide častá nádcha – upchatý nos a strata čuchu a/alebo chuti.

Pri vážnej chrípke môže dôjsť k zápalu srdcového svalu, zápalu mozgu alebo zápalu svalov. Čo sa týka komplikácií pri covide, ešte stále nevieme všetko, ale ide hlavne o poškodenie pľúc, srdca, obličiek, nervov, mozgu. Vážnejšie prípady vyžadujú pri covide častejšie hospitalizáciu. Pacienti sú často odkázaní aj na ventilátor, ktorý dýcha za nich.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Očkovať šesťročného syna? Náš pneumológ je razantne proti

Covid môže u detí prebiehať aj bezpríznakovo. Deti sú z pohľadu COVID-19 najmenej rizikové, okrem novorodeneckého obdobia. Ale môžu predstavovať zdroj infekcie pre starších členov domácnosti, ktorí nie sú zaočkovaní alebo nemali po očkovaní dostatočnú imunitnú odpoveď. Aj keď deti prejdú ochorením bezpríznakovo, alebo len s ľahkými príznakmi, tak môžu mať dlhotrvajúce problémy, takzvaný long covid. U detských pacientov existuje aj riziko pocovidového zápalového syndrómu, ktorý je veľmi rizikový a môže viesť k trvalým následkom. Očkovanie sa odporúča u chronicky chorých detí a adolescentov, ktorí majú rizikové faktory typické pre dospelých pacientov - napríklad cukrovku, obezitu, vysoký krvný tlak a iné chronické ochorenia. Rozhodne radím ešte raz konzultáciu s vašim pediatrom ale aj špecialistom - pneumológom, ktorí sa vedia vyjadriť k prípadnej kontraindikácii k očkovaniu dieťaťa.

čítať viac

Denne pociťujem pichanie v bradavke. Čo to môže znamenať?

Rakovina prsníkov je najčastejších zhubným nádorovým ochorením u žien, preto je dôležité brať akúkoľvek odchýlku týkajúcu sa prsníka veľmi vážne a návštevu lekára neodkladať. Vyšetrenie prsníkov spadá do kompetencie gynekológa, je aj obsahom preventívnej gynekologickej prehliadky. Ženy vo veku 40-69 rokov by mali absolvovať mamografiu každé 2 roky, avšak v prípade ťažkostí je potrebné problém riešiť bez meškania. Ešte pred návštevou lekára je dobré si prsníky prehmatať a sledovať, či sa neobjaví výtok z bradavky, vpáčenie bradavky, začervenanie alebo iné zmeny na koži, prípadne zdurenie v podpazuší. Gynekológ vyšetrí oba prsníky a pošle pacientku na vyšetrenie ultrazvukom, mamografom a do špecializovanej mamologickej ambulancie. V prípade, že to bude lekár považovať za potrebné, je možné odobrať vzorku tkaniva na biopsiu. Tento výkon sa realizuje ambulantne a nie je bolestivý. Zhubné ochorenie bradavky, takzvaná Pagetova choroba sa prejavuje svrbením a pálením bradavky, niekedy krvácaním a často býva liečená ako dermatitída. Samozrejme, nie každé „pichanie v bradavke“ musí byť prejavom rakoviny, môže ísť o nezhubný nádor alebo nezávažné ochorenie. Vylúčenie rakoviny je však prvoradé. Všeobecne apelujem na to, aby každá žena absolvovala pravidelné preventívne gynekologické vyšetrenia raz ročne, vrámci ktorého je riešený aj skríning rakoviny prsníka.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor