MENU
zdravy-zivot

Covid alebo chrípka? Toto sú hlavne rozdiely, ktoré by ste mali poznať

Sick,Day,At,Home.,Asian,Woman,Has,Runny,And,Common
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Covid alebo chrípka? Toto sú hlavne rozdiely, ktoré by ste mali poznať

Obdobie vírusových ochorení je v plnom prúde a rozoznať ich je niekedy veľmi ťažké. Tu je nápoveda, aby ste sa vedeli zorientovať.

Chrípka aj COVID-19 majú veľa spoločného, ale v určitých signáloch sa líšia. V oboch prípadoch ide o nákazlivé respiračné ochorenia. Aj keď ich spôsobujú rozdielne vírusy, príznaky sú pri oboch ochoreniach podobné. Obe napádajú pľúca, dýchacie cesty a rozšíriť sa môžu aj do iných častí tela. Pri oboch hrozí zápal pľúc. 

Spoločné príznaky: horúčka, kašeľ, bolesti svalov celého tela, vracanie a hnačky – najmä u detí.

Iná inkubačná doba

Inkubačná doba pri covide je 2 až 14 dní, avšak pri chrípke je oveľa kratšia, len 1 až 3 dni. Chrípka nebýva často bezpríznaková, covid môže prekonať aj úplne bez príznakov.

Pri chrípke sa najčastejšie objavuje bolesť hlavy alebo svalov, horúčka a veľká telesná slabosť. Priebeh ochorenia COVID-19 sprevádzajú neraz aj vážne respiračne problémy – človek sa nemôže nadýchnuť, lapajú po dychu. V oboch prípadoch sú antibiotiká neúčinné.

Kašeľ a dýchavičnosť

Pri covide sa častejšie stretávame s kašľom, s ťažkosťami s dýchaním, náhlou únavou, ale aj vracaním a nevoľnosťou, čo pri chrípke nie je bežné. Pri covide častá nádcha – upchatý nos a strata čuchu a/alebo chuti.

Pri vážnej chrípke môže dôjsť k zápalu srdcového svalu, zápalu mozgu alebo zápalu svalov. Čo sa týka komplikácií pri covide, ešte stále nevieme všetko, ale ide hlavne o poškodenie pľúc, srdca, obličiek, nervov, mozgu. Vážnejšie prípady vyžadujú pri covide častejšie hospitalizáciu. Pacienti sú často odkázaní aj na ventilátor, ktorý dýcha za nich.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor