MENU
novinky-a-odbornici

Šetrite si chrbát! Odborníčka radí: 3 cviky na uvoľnenie krčnej chrbtice

Pre zdravý chrbát je dôležitá správna stolička, prestávky, ale aj cvičenie.
Novinky a odborníci

Šetrite si chrbát! Odborníčka radí: 3 cviky na uvoľnenie krčnej chrbtice

Pracujete z domu? Dlhé sedenie za počítačom chrbtici veľmi neprospieva. Viete, ktoré zásady by ste mali dodržiavať?

Ak si chcete pri práci z domu udržať zdravý chrbát, veľmi dôležité je nielen správne nastavenie monitoru počítača, ale aj správna stolička a stôl. Vhodné je aspoň jedenkrát za hodinu zmeniť polohu, teda napríklad postaviť sa a chvíľku sa prejsť. Podľa Kataríny Klátikovej z Fyziatricko-rehabilitačného oddelenia v Nemocnicnici v Handlovej, je dôležité si aj zacvičiť a vždy, keď je to možné, prejsť sa v prírode.

Správne sedenie 

Podľa odborníčky by sme mali sedieť tak, aby bola panva čo najviac vzadu a bedrová oblasť sa dotýkala opierky, ktorá je nastavená na 90 až 100 stupňový uhol voči sedacej ploche. Chodidlá majú byť opreté celou plochou na zemi a s predkoleniami by mali zvierať 90 stupňový uhol.

Panva by mala byť ľahko klopená dopredu. Toto postavenie zabezpečí podoprenie bedrovej oblasti chrbta. Kolená na šírku panvy.Výška sedadla by mala byť tak nastavená, aby pri položení rúk na klávesnicu bol 90 stupňový uhol v lakťoch a ramená voľne dole, hlava a krk majú byť v predlžení chrbtice.

Pokiaľ je možnosť dynamického sedu, Klátiková odporúča použiť fitloptu.  „Môže sa na nej sedieť niekoľkokrát za deň, ale určite by sa nemal presiahnuť čas dve hodiny. Pokiaľ by sa pridružili problémy v dolnej časti chrbta, vtedy je vhodné na stoličku položiť polohovací klin. Jeho zvýšená zadná časť zlepší správne klopenie panvy, a tým prispeje k odľahčeniu a zníženiu bolestivosti bedrových kĺbov, ako aj driekovo-krížovej časti chrbtice," doplnila.

Ktoré cviky na uvoľnenie krčnej chrbtice radí odborníčka?  Čítajte na ďalšej strane. 

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia