MENU
novinky-a-odbornici

Dnes si dajte veľký pozor: Modrý pondelok nás varuje

Modrý pondelok je považovaný za najdepresívnejší deň v roku.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Dnes si dajte veľký pozor: Modrý pondelok nás varuje

Prebrali ste sa po sviatkoch strávených v pohodlí s rodinou do krutej reality a pracovného stereotypu? Zima si dáva na čas, do jari ďaleko, peňaženka prázdna, dovolenka už bola. Dnes je ten deň, keď si to väčšina uvedomí. Zvládnite modrý pondelok s nami!

Skupina psychológov dala v roku 2005 hlavy dokopy a zaviedla pojem „modrý pondelok“. Ten pripadol na tretí januárový pondelok a opakuje sa každý rok. Je to deň, kedy sa cítime najhoršie v roku. Získal značku najdepresívnejší deň v roku.

Pojem nie je nijako vedecky dokázaný, ale psychológovia pri jeho zavedení zohľadnili množstvo faktorov, ktoré na jeho správne časovanie poukázali.

S depresiou sa dá efektívne bojovať pohybom.S depresiou sa dá efektívne bojovať pohybom.
S depresiou sa dá efektívne bojovať pohybom.
Zdroj: Shutterstock

„Koncept Modrého pondelka začal v roku 2005, ako súčasť marketingovej kampane britskej televíznej stanice Sky Travel. Brala do úvahy viaceré premenné ovplyvňujúce správanie človeka - počasie, dlh, mesačnú výplatu, čas uplynulý od Vianoc, čas od vzdania sa novoročných predsavzatí, úroveň motivácie a tlak potreby niečo urobiť. Niektoré podmienky sú naozaj vedecky ťažko merateľné,“ uviedol psychológ Vlastmil Kolár z košickej nemocnice.

Japonský výskum z roku 2009 preukázal, že podiel samovrážd japonských mužov v produktívnom veku pripadal na pondelok častejšie ako na ktorýkoľvek iný deň. 

„Nemali by sme zabúdať na zimu. Počasie naozaj ovplyvňuje náladu ľudí. Jestvuje takzvaná zimná depresia, klinicky nazývaná ako sezónna afektívna porucha. Ľudia ju zažívajú počas tmavých jesenných a zimných mesiacov aj kvôli biochemickej nerovnováhe v mozgu spôsobenej nedostatkom slnečného žiarenia,“ pokračoval Kolár, podľa ktorého nechceme byť tými ľuďmi, ktorými sme boli. „Myslíme si, že všetko musíme zvládnuť sami. A tri týždne po veľkej nádeji na lepší život, zisťujeme, že sa vraciame do starých koľají a nič sa nemení.“

Čo na nás v zime najviac vplýva sa dozviete na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor