Skupina psychológov dala v roku 2005 hlavy dokopy a zaviedla pojem „modrý pondelok“. Ten pripadol na tretí januárový pondelok a opakuje sa každý rok. Je to deň, kedy sa cítime najhoršie v roku. Získal značku najdepresívnejší deň v roku.
Pojem nie je nijako vedecky dokázaný, ale psychológovia pri jeho zavedení zohľadnili množstvo faktorov, ktoré na jeho správne časovanie poukázali.
„Koncept Modrého pondelka začal v roku 2005, ako súčasť marketingovej kampane britskej televíznej stanice Sky Travel. Brala do úvahy viaceré premenné ovplyvňujúce správanie človeka - počasie, dlh, mesačnú výplatu, čas uplynulý od Vianoc, čas od vzdania sa novoročných predsavzatí, úroveň motivácie a tlak potreby niečo urobiť. Niektoré podmienky sú naozaj vedecky ťažko merateľné,“ uviedol psychológ Vlastmil Kolár z košickej nemocnice.
Japonský výskum z roku 2009 preukázal, že podiel samovrážd japonských mužov v produktívnom veku pripadal na pondelok častejšie ako na ktorýkoľvek iný deň.
„Nemali by sme zabúdať na zimu. Počasie naozaj ovplyvňuje náladu ľudí. Jestvuje takzvaná zimná depresia, klinicky nazývaná ako sezónna afektívna porucha. Ľudia ju zažívajú počas tmavých jesenných a zimných mesiacov aj kvôli biochemickej nerovnováhe v mozgu spôsobenej nedostatkom slnečného žiarenia,“ pokračoval Kolár, podľa ktorého nechceme byť tými ľuďmi, ktorými sme boli. „Myslíme si, že všetko musíme zvládnuť sami. A tri týždne po veľkej nádeji na lepší život, zisťujeme, že sa vraciame do starých koľají a nič sa nemení.“
Čo na nás v zime najviac vplýva sa dozviete na ďalšej strane ►►►