MENU
novinky-a-odbornici

Vedci skúmajú utajenú superschopnosť: Dýchame aj črevami, pomôže to proti covidu!

Znie to neuveriteľne, ale výmena kyslíka prebieha naozaj aj v črevách.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Vedci skúmajú utajenú superschopnosť: Dýchame aj črevami, pomôže to proti covidu!

Myši, potkany a ošípané zdieľajú tajnú schopnosť, môžu dýchať pomocou svojich čriev. Podľa vedcov nie je dôvod, aby touto schopnosťou nedisponovali aj ľudia.

O tejto schopnosti sa vedci dozvedeli pumpovaním kyslíka do zadkov zvierat. Prečo také experimenty? Výskumný tím chcel nájsť potenciálnu alternatívu k mechanickej ventilácii, lekárskemu ošetreniu, pri ktorom by prístroj prostredníctvom priedušnice tlačil vzduch do pľúc pacienta. Ventilátory dodávajú kyslík do pľúc a pomáhajú odstraňovať oxid uhličitý z krvi, ale prístroje nie sú vždy k dispozícii, o čom sme sa mohli presvedčiť počas covidovej pandémie. 

Dýchajú črevami 

Pri hľadaní iného riešenia sa autori štúdie inšpirovali vodnými živočíchmi, ako sú morské úhory a sladkovodné ryby nazývajúce sa sekavce (Misgumus anguillicandatus), ktoré používajú svoje črevá na dýchanie. Či majú podobnú schopnosť aj cicavce, nebolo jasné, aj keď sa niektorí vedci pokúsili na túto otázku odpovedať v 50. a 60. rokoch, informuje portál LiveScience.

Bez črevnej ventilácie prežili myši umiestnené v prostredí s nízkym obsahom kyslíka približne 11 minút. S ventiláciou do análneho otvoru prežilo 75% po dobu 50 minút vďaka infúzii kyslíka, ktorá sa im dostala do sŕdc. Tím sa potom pokúsil použiť okysličenú kvapalinu namiesto plynu u myší, potkanov a ošípaných a našli podobne sľubné výsledky. Bol by tento prístup možný a bezpečný aj u ľudí? Na to sa rôzne vedecké tímy snažia nájsť odpoveď. 

Kyslíková podpora, neskôr pľúcna ventilácia - aj tak môže vyzerať Covid-19.Kyslíková podpora, neskôr pľúcna ventilácia - aj tak môže vyzerať Covid-19.
Kyslíková podpora, neskôr pľúcna ventilácia - aj tak môže vyzerať Covid-19.
Zdroj: Shutterstock

U ľudí je to otázne

Aj keď tento počiatočný experiment naznačoval, že kyslík môže prechádzať cez črevo a do obehu, u ľudských pacientov by to pravdepodobne nebolo možné, uviedol  hlavný autor Dr. Takanori Takebe, profesor na Tokijskej lekárskej a zubnej univerzite a riaditeľ Centra pre kmeňové bunky a organoidy detskej nemocnice v Cincinnati.

A to najmä u kriticky chorých pacientov. „Myslím si, že ďalšie poškodenie čriev by bolo z hľadiska liečby skutočne nebezpečné,“ uviedol Takebe. Ale „v priebehu experimentov sme si uvedomili, že aj nedotktnuté črevo má určitú, hoci nie  skutočne efektívnu, schopnosť výmeny plynu,“ poznamenal. To znamená, že môže existovať spôsob, ako zaviesť kyslík cez črevo.

Myšlienku použitia črevnej ventilácie u ľudských pacientov napokon ešte v roku 2014 preskúmala skupina ruských výskumníkov, ako písali v European Journal of Anaesthesiology, uvádza LiveScience. Rovnaká skupina pod vedením doktora Vadima Mazuroka, profesora a vedúceho oddelenia anestéziológie a intenzívnej starostlivosti v Almazovskom národnom lekárskom výskumnom centre, má tiež patentované metódy a zariadenia na dodávanie kyslíka do čriev.

Po ďalších úspechoch tejto metódy na zvieracích modeloch Takebe a jeho tím dúfajú, že v budúcom roku začne klinické skúšanie liečby u ľudí. Je si však vedomý, že takáto liečba môže potenciálne stimulovať vagusový nerv - dlhý nerv, ktorý spája črevo a mozog. Sporným vedľajším účinkom by tak mohol byť pokles krvného tlaku alebo mdloby.  Ďalej dodal, že hrubé črevo obsahuje relatívne málo kyslíka v porovnaní s inými orgánmi v tele. Spoločenstvo baktérií a vírusov, ktoré žijú v črevách, je prispôsobené týmto podmienkam s nízkym obsahom kyslíka a náhla infúzia kyslíka by mohla tieto mikróby narušiť.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac

Menštruácia mi mešká a prsia sa mi trošku zväčšili. Som tehotná?

V prípade podozrenia na tehotenstvo odporúčam nasledovný postup. Ak máva žena pravidelné menštruačné cykly a menštruácia mešká, je dobré počkať, kým bude meškať približne 7 dní a až potom si urobiť tehotenský test z moču, ktorý sa dá kúpiť napríklad v lekárni. Samozrejme, je možné urobiť si tehotenský test aj skôr, avšak, čím skôr si ho žena urobí, tým je väčšie riziko, že bude falošne negatívny.

Keď mešká menštruácia približne 14 dní, je vhodné ísť na gynekologické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia ultrazvukom, kedy by už malo byť tehotenstvo viditeľné. Okrem toho gynekológ môže tiež nechať vyšetriť hladinu tehotenského hormónu v krvi, ak to považuje za potrebné. Uvedené informácie platia v prípady, že žena nemá žiadne ťažkosti a cykly máva pravidelné. Príznaky ako ranné nevoľnosti či napätie v prsníkoch sú pri stanovení skorého tehotenstva neisté.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor