MENU
novinky-a-odbornici

Sepsa ohrozuje život po nezvládnutej infekcii. Sledujte varovné signály!

Sepsa je, laicky povedané, otrava krvi.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Sepsa ohrozuje život po nezvládnutej infekcii. Sledujte varovné signály!

Sepsa je najčastejšou príčinou smrti po nezvládnutej, zvyčajne bakteriálnej, infekcii. Je to život ohrozujúca otrava krvi. Ako vzniká a ako jej predchádzať prezradila primárka Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny nemocnice v Zlatých Moravciach, MUDr. Jarmila Dekrétová.

Sepsa, ľudovo nazývaná aj otrava krvi, je reakcia organizmu na prítomnosť infekcie v tele človeka. Vyvolávajúcim pôvodcom môžu byť akékoľvek mikroorganizmy - vírusy, baktérie či kvasinky. Pri príležitosti Svetového dňa sepsy ochorenie priblížila odborníčka zo Zlatých Moraviec MUDr. Jarmila Dekrétová.

Prítomnosť týchto mikroorganizmov v tele človeka môže byť aj neškodná u zdravého jedinca, napr. po vytrhnutí zubu, po chirurgických zákrokoch, endoskopických vyšetreniach. „Táto takzvaná bakteriémia, virémia, alebo fungémia u zdravých ľudí nespôsobí závažné ťažkosti. Zdravý imunitný systém si s nimi ľahko poradí.V rozvoji akejkoľvek infekcie hrá úlohu jej pôvodca a jeho virulencia, čiže schopnosť mikróba vyvolať ochorenie, tiež veľkosť infekčnej dávky a schopnosť organizmu reagovať na tohto patogéna. Najbežnejší varovným signálom je nezrozumiteľná reč, zmätenosť, extrémna triaška, nevylučovanie moču, ťažká dýchavičnosť, prípadne zmena farby kože,“ zdôraznila primárka.

Ohrození sú najviac seniori nad 65 rokov a malé detiOhrození sú najviac seniori nad 65 rokov a malé deti
Ohrození sú najviac seniori nad 65 rokov a malé deti
Zdroj: Shutterstock

Sepsa je závažný stav

Sepsa je klinický stav ťažkej infekcie. „Pokiaľ sa adekvátne nelieči, môže vyústiť až do septického šoku so zlyhávaním obehu a následne aj ostatných životne dôležitých orgánov,“ vysvetlila doktorka.

Ohrození sú najviac seniori nad 65 rokov a malé deti, dojčatá,ľudia s oslabenou imunitou, ľudia, ktorí trpia chronickými chorobami ako je cukrovka, rakovina, ochorenia obličiek a pľúc, pacienti po operáciách a po ťažkých zraneniach a to najmä na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

MUDr. Jarmila Dekrétová, primárka Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny nemocnice v Zlatých Moravciach.MUDr. Jarmila Dekrétová, primárka Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny nemocnice v Zlatých Moravciach.
MUDr. Jarmila Dekrétová, primárka Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny nemocnice v Zlatých Moravciach.
Zdroj: Nemocnica Zlaté Moravce

„Dôležitým faktorom úspešnosti liečby je včasná identifikácia pacienta a nasadenie adekvátnej liečby. Ak má pacient zrýchlené dýchanie, systolický tlak krvi pod 100 Torr a je prítomná alterácia, čiže porucha vedomia - mentálneho stavu, mali by sme myslieť na to, že takéto zhoršenie klinického stavu pacienta môže byť spôsobené sepsou. V čase moderných technológií by sme nemali zabúdať na základné diagnostické prvky a to fyzikálne vyšetrenia pacienta a odber anamnézy, ale ani na rozhovor lekára s pacientom. Odporúča sa odobrať vzorky zo všetkých materiálov, u ktorých máme podozrenie na zdroj infekcie. Napríklad hlieny z dýchacích ciest, moč, mozgovomiešny mok, hnis z rán, preležanín. Za najdôležitejšiu vzorku sa považuje odber krvi na mikrobiologické vyšetrenie,“ spresnila primárka Jarmila Dekrétová.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor