MENU
novinky-a-odbornici

Sen sa mení na skutočnosť: Nový liek na Alzheimera je tu!

Nový liek na Alzheimerovu chorobu schválili v USA.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Sen sa mení na skutočnosť: Nový liek na Alzheimera je tu!

Sen sa mení na skutočnosť. Týka sa to pacientov s Alzheimerovou chorobou v jej ranom štádiu. V Amerike schválili nový liek.

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) v piatok, 6.januára 2023, schválil dlho očakávaný nový liek, ktorý má spomaliť pokles poznávacích schopností u pacientov s Alzheimerovou chorobou.

Liek pod názvom Leqembi, známy aj ako lecanemab, schválili len niekoľko dní po tom, ako bol FDA ostro skritizovaný za to, že „dal zelenú" inému lieku na Alzheimerovu chorobu - Aduhelmu. Ukázalo sa, že povolenie pre prvý liek, Aduhelm, udelili napriek výsledkom skúšok, ktoré preukázali, že liečba monoklonálnou protilátkou prináša riziká opuchu mozgu a krvácania.

Zrýchlený proces schvaľovania

Alzheimerova choroba je najčastejšou formou demencie.Alzheimerova choroba je najčastejšou formou demencie.
Alzheimerova choroba je najčastejšou formou demencie.
Zdroj: Shutterstock

Úrad schválil oba zmienené lieky v rámci zrýchleného procesu. FDA tak môže robiť pri liekoch na závažné ochorenia, kde existuje neuspokojená medicínska potreba. Spoločnosť, ktorá liek vyvinula, je ale zároveň povinná vykonať dodatočné klinické skúšky na potvrdenie výhod ich liekov, inak riskujú ich stiahnutie z trhu.

Predbežné údaje z testovania druhého lieku Leqembi boli zverejnené vlani v septembri, pričom sa zistilo, že daný liek, pri 1795 pacientoch, počas 18 mesiacov spomalil proces poklesu poznávacích schopností u pacientov až o 27 percent.

Leqembi je infúzia, ktorá sa podáva každé dva týždne a je určená pacientom v skorom štádiu Alzheimerovej choroby, alebo u ľudí s miernou poznávacou poruchou. Jej cieľom je spomaliť progresiu ochorenia odstránením zhlukov beta-amyloidu z mozgu, ktorý vedci dlho považovali za jednu z hlavných príčin ochorenia.

Pokračovanie článku na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor