MENU
novinky-a-odbornici

Sedíte v práci dlhé hodiny? Zachrániť vás môže pravidlo 20:8:2

Postaviť sa zo stoličky je dobré pravidlo.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Sedíte v práci dlhé hodiny? Zachrániť vás môže pravidlo 20:8:2

Riziko predčasnej smrti sa zvyšuje s počtom presedených hodín denne! Odborníci odporúčajú pravidlo, ktoré vám môže predĺžiť život.

Slováci dožívajú priemerne 77 rokov, čo je o necelé štyri roky viac ako celosvetový priemer, no v rámci Európy to takí Monačania vytiahli až na 89 rokov a Švajčiari v priemere na vyše 84 rokov. Lekári pomerne presne vedia, čo nám škodí a čo by nám naopak pomohlo, aby sme si požili o dosť dlhšie.

„Z bežných chorôb najviac škodia srdcu neliečená cukrovka, vysoký krvný tlak, zvýšený cholesterol a chronické zápalové ochorenia. Nadváha, nedostatok telesnej aktivity, málo spánku, alkohol a fajčenie zvyšujú krvný tlak, spúšťajú alebo zhoršujú cukrovku a zvyšujú cholesterol. Tieto ochorenia poškodzujú srdce a nervy a upchávajú cievy. Následne sú tak častou príčinou srdcových zlyhaní, infarktu, mozgových porážok či zlyhávania obličiek,“ hovorí MUDr. Peter Tatár CSc.Väčšine infarktov a mŕtvic sa však dá predísť zdravými rozhodnutiami, ktoré si dokážeme do života zaviesť všetci.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor