MENU
novinky-a-odbornici

Sedíte, aby ste si šetrili kolená? Je to chyba! Ako spomaliť ich opotrebovanie?

bolesť koleno
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Sedíte, aby ste si šetrili kolená? Je to chyba! Ako spomaliť ich opotrebovanie?

Opotrebovanie kolien je prirodzené, ich degeneráciu však môžete zmierniť. Naučte sa hýčkať dôležité kĺby.

Posilňujete brucho, zadok, ale na cvičenie sa treba pozrieť inak. Kedy ste viac času venovali kolenám? Väčšinou si na ne spomeniete, keď vás začnú bolieť, ale pozornosť si zaslúžia oveľa skôr. Ublíži im nielen zlá technika pri drepoch, ale aj dlhé sedenie. Pozornejší musíte byť aj pri obľúbenom behu.

Hrozí nerovnováha

Nikdy sa pri cvičení nezameriavajte len na jednu časť tela. „Pri posilňovaní svalov by ste nemali vychádzať len z ich anatomickej funkcie, mali by ste sa zaujímať najmä o to, ako spolupracujú s inými svalmi,“ upozorňuje fyzioterapeutka Mgr. Lenka Augustínová. „Ak sa pri cvičení dlhodobo zameriavate na jednu časť bez kompenzácie, telo zareaguje zväčšením jeho objemu. Tento sval sa potom zapája častejšie aj pri bežných denných činnostiach a ľahko dôjde k jeho preťaženiu. Do útlmu sa tak dostáva sval s protichodnou funkciou.“ Postupne vznikne svalová nerovnováha, mení sa napätie okolitých svalov. Ak sa pri cvičení zameriate len na jednu oblasť, časom môže dôjsť až k zmene pohybového stereotypu. Ohlási sa bolesťami v kĺbe, svale alebo fascii.

Na čo si ešte treba dávať pozor?

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor