MENU
novinky-a-odbornici

Sedíte, aby ste si šetrili kolená? Je to chyba! Ako spomaliť ich opotrebovanie?

bolesť koleno
Novinky a odborníci

Sedíte, aby ste si šetrili kolená? Je to chyba! Ako spomaliť ich opotrebovanie?

Opotrebovanie kolien je prirodzené, ich degeneráciu však môžete zmierniť. Naučte sa hýčkať dôležité kĺby.

Posilňujete brucho, zadok, ale na cvičenie sa treba pozrieť inak. Kedy ste viac času venovali kolenám? Väčšinou si na ne spomeniete, keď vás začnú bolieť, ale pozornosť si zaslúžia oveľa skôr. Ublíži im nielen zlá technika pri drepoch, ale aj dlhé sedenie. Pozornejší musíte byť aj pri obľúbenom behu.

Hrozí nerovnováha

Nikdy sa pri cvičení nezameriavajte len na jednu časť tela. „Pri posilňovaní svalov by ste nemali vychádzať len z ich anatomickej funkcie, mali by ste sa zaujímať najmä o to, ako spolupracujú s inými svalmi,“ upozorňuje fyzioterapeutka Mgr. Lenka Augustínová. „Ak sa pri cvičení dlhodobo zameriavate na jednu časť bez kompenzácie, telo zareaguje zväčšením jeho objemu. Tento sval sa potom zapája častejšie aj pri bežných denných činnostiach a ľahko dôjde k jeho preťaženiu. Do útlmu sa tak dostáva sval s protichodnou funkciou.“ Postupne vznikne svalová nerovnováha, mení sa napätie okolitých svalov. Ak sa pri cvičení zameriate len na jednu oblasť, časom môže dôjsť až k zmene pohybového stereotypu. Ohlási sa bolesťami v kĺbe, svale alebo fascii.

Na čo si ešte treba dávať pozor?

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor