MENU
novinky-a-odbornici

Sedíte, aby ste si šetrili kolená? Je to chyba! Ako spomaliť ich opotrebovanie?

bolesť koleno
Novinky a odborníci

Sedíte, aby ste si šetrili kolená? Je to chyba! Ako spomaliť ich opotrebovanie?

Opotrebovanie kolien je prirodzené, ich degeneráciu však môžete zmierniť. Naučte sa hýčkať dôležité kĺby.

Posilňujete brucho, zadok, ale na cvičenie sa treba pozrieť inak. Kedy ste viac času venovali kolenám? Väčšinou si na ne spomeniete, keď vás začnú bolieť, ale pozornosť si zaslúžia oveľa skôr. Ublíži im nielen zlá technika pri drepoch, ale aj dlhé sedenie. Pozornejší musíte byť aj pri obľúbenom behu.

Hrozí nerovnováha

Nikdy sa pri cvičení nezameriavajte len na jednu časť tela. „Pri posilňovaní svalov by ste nemali vychádzať len z ich anatomickej funkcie, mali by ste sa zaujímať najmä o to, ako spolupracujú s inými svalmi,“ upozorňuje fyzioterapeutka Mgr. Lenka Augustínová. „Ak sa pri cvičení dlhodobo zameriavate na jednu časť bez kompenzácie, telo zareaguje zväčšením jeho objemu. Tento sval sa potom zapája častejšie aj pri bežných denných činnostiach a ľahko dôjde k jeho preťaženiu. Do útlmu sa tak dostáva sval s protichodnou funkciou.“ Postupne vznikne svalová nerovnováha, mení sa napätie okolitých svalov. Ak sa pri cvičení zameriate len na jednu oblasť, časom môže dôjsť až k zmene pohybového stereotypu. Ohlási sa bolesťami v kĺbe, svale alebo fascii.

Na čo si ešte treba dávať pozor?

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor