Ide o dlhotrvajúce ochorenie s obdobiami zlepšenia i zhoršenia. Seboroická dermatitída postihuje najmä oblasti, ktoré sú bohaté na mazové žľazy. Ložiská sa najčastejšie vyskytujú vo vlasoch, na hranici vlasov a čela, vlasov a krku, ale i v podpazuší, slabinách, v oblasti pod prsníkmi. Objaviť sa môžu aj nad koreňom nosa, v obočí a v nosovoústnych ryhách. V prípade obezity sa môžu vyskytnúť aj v záhyboch brucha. Ako si so šupinami poradiť?
Takmer nesvrbí
„Ložiská sú ostro ohraničené, majú červenú farbu a nepravidelný tvar. Sú pokryté mastnými, žltkastými šupinkami. Svrbenie môže byť len mierne, nemusí sa ani vyskytnúť,“ hovorí o tom, ako vyzerajú prejavy, dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. Miernejšie prejavy tohto ochorenia môžete zvládnuť aj vďaka voľne dostupným prípravkom, ktoré nájdete v lekárňach. Mnohé sú vysokokvalitné a účinné. Ak sa stav nelepší a problémy pretrvávajú, určite navštívte dermatológa. Hoci má seboroická dermatitída typický klinický obraz, môže vám odborník na doplnenie urobiť odber šupín z ložísk a zaslať ho na mykologické vyšetrenie.
Pozor na tieto prejavy:
- belavé až nažltnuté šupiny, väčšinou mastné
- červená a zapálená pokožka
- ťažkosti sú výraznejšie v zime alebo v období stresu
Nezvýrazňujú zápal
Pri liečbe sa v prvom rade používajú šetrné prípravky na lokálne použitie, ktoré nebudú zbytočne zvýrazňovať zápal. „Pri postihnutí vlasovej pokožky pomáhajú šampóny, ktoré pôsobia antimykoticky, teda protiplesňovo a keratolyticky, zmäkčujúco. Často obsahujú azoly, cyklopiroxolamín, decht, pyritión zinku, selénium sulfid, kyselinu salicylovú alebo ich kombináciu,“ pridáva ďalšie praktické informácie lekárka.
Je to vážnejšie?
Na najhoršie prejavy sa používajú aj slabé kortikosteroidy alebo antimykotiká vo forme krémov. Na vlasovú časť sa aplikujú mlieka. „Na diskrétne prejavy sú vhodné aj pasty so sírou alebo s ichtyolom. Pri ťažkom priebehu možno podať antimykotikum aj celkovo vo forme tabletiek,“ pridáva informáciu doktorka Michaela Blaško. Počítajte však s tým, že intenzita seboroickej dermatitídy závisí aj od rôznych vplyvov. Medzi najvýraznejšie patrí stres, hormonálne zmeny, sezónne ochorenia, ale i zmeny počasia, najmä počas zimy a jesene. Stav ekzému môžu ovplyvniť aj ťažkosti s trávením či prítomnosť baktérie Helicobacter pylori.