MENU
novinky-a-odbornici

Seboreu hlásia šupiny. Aké sú možnosti liečby, poradí dermatologička

Seboroická dermatitída sa najčastejšie objavuje na vlasovej pokožke.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Seboreu hlásia šupiny. Aké sú možnosti liečby, poradí dermatologička

Hoci príliš nesvrbia, dokážu vás potrápiť. Seboroická dermatitída sa nemusí objaviť len vo vlasovej pokožke. Ako ju zvládnuť?

Ide o dlhotrvajúce ochorenie s obdobiami zlepšenia i zhoršenia. Seboroická dermatitída postihuje najmä oblasti, ktoré sú bohaté na mazové žľazy. Ložiská sa najčastejšie vyskytujú vo vlasoch, na hranici vlasov a čela, vlasov a krku, ale i v podpazuší, slabinách, v oblasti pod prsníkmi. Objaviť sa môžu aj nad koreňom nosa, v obočí a v nosovoústnych ryhách. V prípade obezity sa môžu vyskytnúť aj v záhyboch brucha. Ako si so šupinami poradiť?

Takmer nesvrbí

„Ložiská sú ostro ohraničené, majú červenú farbu a nepravidelný tvar. Sú pokryté mastnými, žltkastými šupinkami. Svrbenie môže byť len mierne, nemusí sa ani vyskytnúť,“ hovorí o tom, ako vyzerajú prejavy, dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. Miernejšie prejavy tohto ochorenia môžete zvládnuť aj vďaka voľne dostupným prípravkom, ktoré nájdete v lekárňach. Mnohé sú vysokokvalitné a účinné. Ak sa stav nelepší a problémy pretrvávajú, určite navští­vte dermatológa. Hoci má seboroická dermatitída typický klinický obraz, môže vám odborník na doplnenie urobiť odber šupín z ložísk a zaslať ho na mykologické vyšetrenie.

Pozor na tieto prejavy:

  • belavé až nažltnuté šupiny, väčšinou mastné
  • červená a zapálená pokožka
  • ťažkosti sú výraznejšie v zime alebo v období stresu

Nezvýrazňujú zápal

Pri liečbe sa v prvom rade používajú šetrné prípravky na lokálne použitie, ktoré nebudú zby­točne zvýrazňovať zápal. „Pri postihnutí vlasovej pokožky pomáhajú šampó­ny, ktoré pôsobia antimy­koticky, teda protiplesňovo a keratolyticky, zmäkčuj­úco. Často obsahujú azoly, cyklopiroxolamín, decht, pyritión zinku, selénium­ sulfid, kyselinu salicylovú alebo ich kombináciu,“ pridáva ďalšie praktické informácie lekárka.

Je to vážnejšie?

Na najhoršie prejavy sa používajú aj slabé kortiko­steroidy alebo antimyko­tiká vo forme krémov. Na vlasovú časť sa aplikujú mlieka. „Na diskrétne prejavy sú vhodné aj pasty so sírou alebo s ichtyolom. Pri ťažkom priebehu možno podať antimykotikum aj celkovo vo forme tabletiek,“ pridáva informáciu doktorka Michaela Blaško. Počítajte však s tým, že intenzita seboroickej dermatitídy závisí aj od rôznych vplyvov. Medzi najvýraznejšie patrí stres, hormonálne zmeny, sezón­ne ochorenia, ale i zmeny počasia, najmä počas zimy a jesene. Stav ekzému môžu ovplyvniť aj ťažkosti s trávením či prítomnosť baktérie Helicobacter pylori.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor