MENU
novinky-a-odbornici

Schudnete, ak splníte tri veci: Radí trénerka, ktorá nikdy nedržala diétu

Trénerka Janka Jánošíková
Zdroj: https://www.instagram.com/p/CMor6SZFVph/

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Schudnete, ak splníte tri veci: Radí trénerka, ktorá nikdy nedržala diétu

Kolegynky z mesačníka Eva sa porozprávali s trénerkou Jankou Kopačovou Jánošíkovou, ako sa dopracovať k fit spôsobu života.

Trénerka Janka Kopáčová je presvedčená, že účinné je také stravovanie, ktoré je vyvážené, ale aj dlhodobo udržateľné. „Ja sama som žiadnu diétu nikdy neskúšala. Vždy som jedla a jem pravidelne, ale striedmo, veľa sa hýbem a športujem. Možno by som poradila všetkým, ktorých trápi nadváha, spraviť si test na potravinovú intoleranciu, obmedziť fastfoodovú stravu, polotovary, sladené vody i alkohol a do určitej miery sacharidy," povedala pre Evu.

Kolegynky ju vyspovedali a dozvedeli sa, čo by v chudnutí mohlo pomôcť každej.

Ktorý typ stravovania považujete za najvhodnejší? Dá sa spoľahnúť na niektorú špecifickú diétu, ak chceme schudnúť?

Spočiatku sa môže zdať zmena jedálnička veľmi náročná. Človek musí zmeniť spôsob varenia, musí sa naučiť nakupovať nové potraviny, o ktorých možno ani nevedel. Ak chce naozaj schudnúť, musí zapojiť tri základné zložky – telo, stravu a myseľ. Práve hlava riadi to, aká bude naša motivácia, odhodlanie a disciplína v stravovaní.

Aktuálne sa na výslní držia nízkosacharidové diéty, ktoré sľubujú rýchly účinok. Čo na ne hovoríte?

Nízkosacharidové diéty síce fungujú, ale problém je, že veľa ľudí s nimi experimentuje bez toho, aby vedeli, ako na to. Tým, že vylúčia zo stravy sacharidy, vylúčia aj veľké množstvo vitamínov a minerálov. Znížený príjem sacharidov spôsobuje, že máme väčšiu chuť na sladké, a väčšinou nevieme takúto diétu udržať dlhodobo. Pr.eto ak sa kilá podarí dať dole, napríklad po keto diéte, po vysadení ich máme opäť rýchlo naspäť.

Na čo by sme mali myslieť, ak sa rozhodneme prevziať nad svojím telom kontrolu a túžime po zmene životného štýlu?

Najdôležitejšie je urobiť prvý krok – nasmerovať svoje myšlienky na to, čo by sme chceli dosiahnuť a akým spôsobom to urobíme. Zostaviť si plán, podľa ktorého sa budeme riadiť a dodržiavať jeho vytýčenú stratégiu a plniť čiastkové ciele. Motivovať sa a odmeniť za splnené úlohy a, naopak, za porušenie či neúspech si určiť napríklad nejakú činnosť, ktorú doslova nemáme radi (žehlenie, upratovanie), a vykonať ju v daný deň.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor