MENU

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Chcete schudnúť? Na toto ste nepomysleli, vedci o novej súvislosti

Čím ťažší, tým boľavejší

Ľudí vo vzorke rozdelili do kategórií s normálnou hmotnosťou, s nadváhou a s obezitou a pýtali sa ich, či predchádzajúci deň pociťovali fyzickú bolesť. Zaujímali ich aj ochorenia v priebehu posledného roka týkajúce sa chrbtice, nôh, kolien, prípadne iné, ktoré im spôsobovali bolesť, tiež výskyt vysokého krvného tlaku, vysokej hladiny cholesterolu, astmy, cukrovky, srdcového infarktu a depresie.

Výskumníci zistili, že so zvyšujúcou sa hmotnosťou sa zvyšovala aj pravdepodobnosť bolesti, informuje WebMD.

V porovnaní s ľuďmi s normálnou hmotnosťou mali ľudia v prieskume:

  • s BMI od 25 do 29o 20 % viac bolesti
  • s BMI od 30 do 34 mali o 68 % viac bolesti
  • s BMI od 35 do 39 mali o 136 % viac bolesti
  • s BMI nad 40 mali o 254 % viac bolesti

Ako sa dalo očakávať, veľkú časť týchto výsledkov tvorili chronické bolestivé stavy. Ako spolu obezita a bolesť súvisia?

Pokračovanie na ďalšej strane...

SPÄŤ
2/3
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor