MENU
novinky-a-odbornici

Chcete schudnúť? Na toto ste nepomysleli, vedci o novej súvislosti

Schudnite a zbavte sa bolesti.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Chcete schudnúť? Na toto ste nepomysleli, vedci o novej súvislosti

Nová rozsiahla štúdia ukazuje, že obezita a bolesť idú často ruka v ruke. Zdá sa, že to platí aj vtedy, ak ste inak zdraví.

Zrejme si okamžite predstavíte bolesť chrbtice či kolien, na ktoré vyššia hmotnosť tlačí. No môže bolieť aj tuk vnútri tela? Na to sa pozreli vedci, ktorí vyspovedali vyše milióna obéznych.

Množstvo chronických ochorení, ktoré spôsobujú bolesť, sa častejšie vyskytuje aj u ľudí s nadváhou a obezitou. Medzi tieto ochorenia patrí artritída, depresia, fibromyalgia, cukrovka 2. typu a bolesti chrbta, píše WebMD. Bolesť teda vyvolávajú tieto ochorenia nepriamo.

Nový prieskum uverejnený v časopise Obesity, ktorý zahŕňal odpovede od viac ako 1 milióna Američanov, však ukázal, že obezita ľudí bolí aj bez ohľadu na iné sprievodné ochorenia. Ako je to možné?

Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor