MENU
novinky-a-odbornici

Tréner radí: Schudnite 5 kíl bez námahy, 2 mesiace stačí robiť týchto 10 ľahkých vecí

Schudnúť sa dá aj spánkom.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Tréner radí: Schudnite 5 kíl bez námahy, 2 mesiace stačí robiť týchto 10 ľahkých vecí

Unavené telo vám v chudnutí nepomôže. Doprajte mu dostatok energie touto samonabíjacou činnosťou a uvidíte, že to pôjde oveľa ľahšie.

Vedeli ste, že nedostatok spánku môže byť hlavou príčinou nadváhy? Patrí totiž k nenahraditeľným potrebám ľudského tela. Jeho dlhodobé podceňovanie môže mať fatálne následky. A to nielen zhoršením zdravotného stavu, ale aj zvýšením cekového BMI.

Ako sa dá chudnúť spánkom?

Už po jednej prebdenej noci telo trpí poruchami pozornosti a zhoršujú sa jeho kognitívne funkcie. Práve to spôsobuje prehnanú chuť na sladké alebo na kalorické jedlá. Dlhodobý nedostatok spánku výrazným spôsobom oslabuje imunitu, psychickú odolnosť, znepríjemňuje prežívanie každého dňa a skracuje dĺžku života. Čo už stojí za zamyslenie.

Ak si však dáte na spánku záležať, vo všetkých týchto ohľadoch vás telo môže príjemne prekvapiť. Nejde o to dopriať si pár nevyhnutných hodín spánku, ale spať naozaj kvalitne. Profesionálny tréner Daniel Čmel má 10 tipov, ako to docieliť. Pokračovanie na ďalšej strane....

Pokračovať Ďalej (1/11)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor