MENU
novinky-a-odbornici

Schudnite pre srdce: Túto diétu radí kardiológ, ktorý prežil vlastnú smrť

Ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Schudnite pre srdce: Túto diétu radí kardiológ, ktorý prežil vlastnú smrť

Chce to dodržať päť základných pravidiel. Posledné vás poriadne prekvapí.

Ako vážne brať radu pre srdce od lekára, ktorý je obézny a fajčí? To nie je prípad newyorského špecialistu, ktorý takmer umrel a na dlhý čas sa ocitol v roli pacienta namiesto lekára.

Satjit „Saj“ Bhusri mal len 35 rokov, keď sa uňho po návrate z dovolenky v Thajsku rozvinula masívna vírusová infekcia vedúca k zlyhaniu srdca, píše na svojej stránke v zbierke príbehov American Heart Association. V nemocnici v Lenox Hill, kde sám pracoval ako kardiológ, mu kolegovia oznámili, že má fulminantnú myokarditídu, teda zápal srdcového svalu s rýchlym nástupom. 

Prešiel si septickým šokom a postupným zlyhávaním aj ostatných orgánov a tvorbou zrazenín. „Predpoklad môjho úmrtia do roka bola v jednom bode na 90%. Vedieť o tom príliš veľa bol dar a prekliatie zároveň," povedal asociácii. Aj po prepustení z nemocnice, keď sa vyhrabal z najhoršieho, jeho šanca na prežitie nasledujúceho roka bola 50:50. 

Aby zvýšil priaznivé predpovede, vrhol sa na terapiu a srdcovú rehabilitáciu, najprv chodil a potom behal. Saj sa tak dokázal takmer úplne zotaviť. Dnes je otcom s vlastnou lekárskou praxou. Ako odborník a pacient zároveň dnes radí ostatným pacientom, ako zmeniť život k lepšiemu a neohrozovať si srdce.

Drží sa piatich hlavných zásad, ktoré odporúča všetkým. Ktoré to sú? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor