MENU
novinky-a-odbornici

Schudnite z brucha a 10 kg za rok: 5 pravidiel kardiológa, ktorý prežil vlastnú smrť

Ilustračné foto
Novinky a odborníci

Schudnite z brucha a 10 kg za rok: 5 pravidiel kardiológa, ktorý prežil vlastnú smrť

Chce to dodržať päť základných pravidiel. Posledné vás poriadne prekvapí.

Ako vážne brať radu pre srdce od lekára, ktorý je obézny a fajčí? To nie je prípad newyorského špecialistu, ktorý takmer umrel a na dlhý čas sa ocitol v roli pacienta namiesto lekára.

Satjit „Saj“ Bhusri mal len 35 rokov, keď sa po návrate z dovolenky v Thajsku uňho rozvinula masívna vírusová infekcia vedúca k zlyhaniu srdca, píše na svojej stránke v zbierke príbehov American Heart Association. V nemocnici v Lenox Hill, kde sám pracoval ako kardiológ, mu kolegovia oznámili, že má fulminantnú myokarditídu, teda zápal srdcového svalu s rýchlym nástupom. 

Prešiel si septickým šokom a postupným zlyhávaním aj ostatných orgánov a tvorbou zrazenín. „Predpoklad môjho úmrtia do roka bola v jednom bode na 90%. Vedieť o tom príliš veľa bol dar a prekliatie zároveň," povedal asociácii. Aj po prepustení z nemocnice, keď sa vyhrabal z najhoršieho, jeho šanca na prežitie nasledujúceho roka bola 50:50. 

Aby zvýšil priaznivé predpovede, vrhol sa na terapiu a srdcovú rehabilitáciu, najprv chodil a potom behal. Saj sa tak dokázal takmer úplne zotaviť. Dnes je otcom s vlastnou lekárskou praxou. Ako odborník a pacient zároveň dnes radí ostatným pacientom, ako zmeniť život k lepšiemu a neohrozovať si srdce.

Drží sa piatich hlavných zásad, ktoré odporúča všetkým. Ktoré to sú? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor