MENU
novinky-a-odbornici

Schudnete a pomôžete srdcu: Vedci odhalili účinok lieku, ktorý máte možno doma

Liek, ktorý sa používa na liečbu obezity, sa ukázal ako pomocník srdcu.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Schudnete a pomôžete srdcu: Vedci odhalili účinok lieku, ktorý máte možno doma

Väčšina ľudí s nadváhou máva aj srdcovo-cievne problémy. Dve muchy jednou ranou by mohol riešiť jediný liek.

Na celom svete žije 64 miliónov ľudí so srdcovým zlyhaním, pričom HFpEF - teda srdcové zlyhávanie so zachovanou ejekčnou frakciou, tvorí 50 % všetkých prípadov. Tento stav znamená, že sa srdce v pokoji medzi údermi srdca nenapĺňa správne krvou. Približne 80 % ľudí s HFpEF má nadváhu alebo obezitu, cituje stránka WebMD spoločnosť, ktorá stojí za vývojom lieku.

Podľa štúdie uverejnenej v časopise The New England Journal of Medicine môže liek na chudnutie pomôcť aj ľuďom s obezitou, ktorí majú aj najčastejšiu formu srdcového zlyhania, píše WebMD.

O aký liek ide? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor