Zlá kombinácia
Ak sa rozhodnete liečiť vlhký kašeľ bez lekára, chybu môžete spraviť už pri kúpe voľnopredajných liekov a ich kombinovaní. Kým niektoré sirupy proti kašľu zlepšia hygienu dýchacích ciest a prečistia ich, iné podráždenú sliznicu upokoja a tým kašeľ zmiernia. Užívať ich naraz je však nevhodné! Výsledkom môže byť hlien, ktorý sa vám nebude dariť vykašľať. Pri samoliečbe navyše hrozí predávkovanie liekmi. Stačí nevedome užiť viacero prípravkov s rovnakými účinnými látkami a riskujete nepríjemné závraty alebo bolesti hlavy.
„Môžu nás mýliť hlavne obchodné názvy liekov, pri ktorých je účinná látka rovnaká, alebo sú účinné látky chemicky veľmi príbuzné,“ upozorňuje Martina Duhanová. Obozretní by ste mali byť aj pri liekoch z domácej lekárničky. Pre istotu si vždy odložte príbalový leták.
Káva a alkohol sú tabu
Zatiaľ čo pri suchom kašli sa odporúča piť viac tekutín, pri produktívnom kašli netreba ich príjem zvyšovať. Neplatí to však v prípade, že máte zvýšenú teplotu alebo sa nadmerne potíte. Vtedy sa odporúča piť viac, ale nie hocičoho.
Káva sa v tomto prípade neráta za tekutinu, keďže telo odvodňuje. Siahnite po čajoch, ktoré podporujú vykašliavanie. „Vhodná je aj voda a minerálka,“ dopĺňa všeobecná lekárka pre dospelých MUDr. Iveta Vaverková, MPH, podľa ktorej by ste sa mali vyhnúť studeným, perlivým nápojom a alkoholu. Dodáva, že minimálny príjem tekutín by nemal klesnúť pod jeden a pol litra za deň.
Účinným domácim pomocníkom proti kašľu je cibuľový, lipový a bazalkový čaj, ale aj odvar z jablkových šupiek či z materinej dúšky. Samozrejme, ak nemáte alergiu na bylinky.
Zdravá rada
Čaje ani lieky na podporu vykašliavania si rozhodne nedávkujte tesne pred spaním, ale najneskôr medzi 16. a 17. hodinou. Uvoľnené hlieny by sa vám mohli v noci nahromadiť v dýchacích cestách a budiť vás zo spánku.
Ako postupovať pri ďeťoch čítajte na ďalšej strane ►►►