MENU

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Už bolo dosť kašľania! Nevyhadzujte peniaze, nasaďte správnu liečbu

Zlá kombinácia

Stačí nevedome užiť viacero prípravkov s rovnakými účinnými látkami a riskujete nepríjemné závraty alebo bolesti hlavy.Stačí nevedome užiť viacero prípravkov s rovnakými účinnými látkami a riskujete nepríjemné závraty alebo bolesti hlavy.
Stačí nevedome užiť viacero prípravkov s rovnakými účinnými látkami a riskujete nepríjemné závraty alebo bolesti hlavy.
Zdroj: Shutterstock

Ak sa rozhodnete liečiť vlhký kašeľ bez lekára, chybu môžete spraviť už pri kúpe voľnopredajných liekov a ich kombinovaní. Kým niektoré sirupy proti kašľu zlepšia hygienu dýchacích ciest a prečistia ich, iné podráždenú sliznicu upokoja a tým kašeľ zmiernia. Užívať ich naraz je však nevhodné! Výsledkom môže byť hlien, ktorý sa vám nebude dariť vykašľať. Pri samoliečbe navyše hrozí predávkovanie liekmi. Stačí nevedome užiť viacero prípravkov s rovnakými účinnými látkami a riskujete nepríjemné závraty alebo bolesti hlavy.

„Môžu nás mýliť hlavne obchodné názvy liekov, pri ktorých je účinná látka rovnaká, alebo sú účinné látky chemicky veľmi príbuzné,“ upozorňuje Martina Duhanová. Obozretní by ste mali byť aj pri liekoch z domácej lekárničky. Pre istotu si vždy odložte príbalový leták.

Káva a alkohol sú tabu

Zatiaľ čo pri suchom kašli sa odporúča piť viac tekutín, pri produktívnom kašli netreba ich príjem zvyšovať. Neplatí to však v prípade, že máte zvýšenú teplotu alebo sa nadmerne potíte. Vtedy sa odporúča piť viac, ale nie hocičoho.

Káva sa pri kašli neráta za tekutinu, keďže telo odvodňuje.Káva sa pri kašli neráta za tekutinu, keďže telo odvodňuje.
Káva sa pri kašli neráta za tekutinu, keďže telo odvodňuje.
Zdroj: Shutterstock

Káva sa v tomto prípade neráta za tekutinu, keďže telo odvodňuje. Siahnite po čajoch, ktoré podporujú vykašliavanie. „Vhodná je aj voda a minerálka,“ dopĺňa všeobecná lekárka pre dospelých MUDr. Iveta Vaverková, MPH, podľa ktorej by ste sa mali vyhnúť studeným, perlivým nápojom a alkoholu. Dodáva, že minimálny príjem tekutín by nemal klesnúť pod jeden a pol litra za deň.

Účinným domácim pomocníkom proti kašľu je cibuľový, lipový a bazalkový čaj, ale aj odvar z jablkových šupiek či z materinej dúšky. Samozrejme, ak nemáte alergiu na bylinky.

Zdravá rada

Čaje ani lieky na podporu vykašliavania si rozhodne nedávkujte tesne pred spaním, ale najneskôr medzi 16. a 17. hodinou. Uvoľnené hlieny by sa vám mohli v noci nahromadiť v dýchacích cestách a budiť vás zo spánku.

Ako postupovať pri ďeťoch čítajte na ďalšej strane ►►►

SPÄŤ
2/3
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor