MENU
novinky-a-odbornici

Už bolo dosť kašľania! Nevyhadzujte peniaze, nasaďte správnu liečbu

Kašeľ nie je príjemný sprievodný jav chorôb.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Už bolo dosť kašľania! Nevyhadzujte peniaze, nasaďte správnu liečbu

Aj vy ste sa s ochladením rozkašľali? Kašeľ signalizuje rôzne zdravotné problémy, ale môže vám aj zachrániť život.

Kašeľ nie je príjemný sprievodný jav chorôb. Dokáže výrazne sťažiť každodenný život – budí vás zo spánku a neraz odsúva aj na okraj spoločnosti. Je teda prirodzené, že keď sa kašeľ dostaví, snažíte sa ho účinne utíšiť. Túžba zbaviť sa ho čo najrýchlejšie však niekedy spôsobí, že siahnete po nesprávnych postupoch. Poľahky si zdravotne pohoršíte alebo kúpite lieky, ktoré ste vlastne ani nepotrebovali. Ušetrite peniaze aj čas a bojujte proti kašľu vhodnými zbraňami od začiatku.

Ak sa rozhodnete liečiť vlhký kašeľ bez lekára, chybu môžete spraviť už pri kúpe voľnopredajných liekov a ich kombinovaní.Ak sa rozhodnete liečiť vlhký kašeľ bez lekára, chybu môžete spraviť už pri kúpe voľnopredajných liekov a ich kombinovaní.
Ak sa rozhodnete liečiť vlhký kašeľ bez lekára, chybu môžete spraviť už pri kúpe voľnopredajných liekov a ich kombinovaní.
Zdroj: Shutterstock

Príčina sa ráta

Lekári často prízvukujú, že samotný kašeľ nie je choroba, ale iba jej prejav. Príčin, prečo kašleme, pritom môže byť niekoľko: od zachytenia potravy v dýchacích cestách cez infekciu až po astmu. Preto je podľa PharmDr. Martiny Duhanovej dôležité čo najskôr odhaliť, prečo vlastne kašleme.

„Základným problémom býva nesprávna samodiagnostika a zlé určenie druhu kašľa,“ varuje farmaceutka, podľa ktorej sa oplatí o kúpe vhodného lieku poradiť s lekárnikom. Ak vás pri kašli trápia aj bolesti, chytajú vás silné záchvaty alebo zbadáte hlieny s prímesou krvi, rozhodne je načase ísť k lekárovi.

Tlmiť či nie?

Utlmovať kašeľ liekmi nie je vždy správna cesta. Zvlášť nevhodné je potláčať vlhký kašeľ, ktorý je zdraviu prospešný. Vykašliavaním sa zbavujete hlienu a iných cudzích látok v dýchacích cestách. Keď nastúpi produktívny kašeľ, nemusíte ihneď zamieriť do lekárne. Stačí deň počkať, kým zoslabne. A slabší kašeľ môže ustúpiť aj spontánne.

Ako je to s liečbou bez lekára, dozviete sa na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor