MENU
novinky-a-odbornici

Už bolo dosť kašľania! Nevyhadzujte peniaze, nasaďte správnu liečbu

Kašeľ nie je príjemný sprievodný jav chorôb.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Už bolo dosť kašľania! Nevyhadzujte peniaze, nasaďte správnu liečbu

Aj vy ste sa s ochladením rozkašľali? Kašeľ signalizuje rôzne zdravotné problémy, ale môže vám aj zachrániť život.

Kašeľ nie je príjemný sprievodný jav chorôb. Dokáže výrazne sťažiť každodenný život – budí vás zo spánku a neraz odsúva aj na okraj spoločnosti. Je teda prirodzené, že keď sa kašeľ dostaví, snažíte sa ho účinne utíšiť. Túžba zbaviť sa ho čo najrýchlejšie však niekedy spôsobí, že siahnete po nesprávnych postupoch. Poľahky si zdravotne pohoršíte alebo kúpite lieky, ktoré ste vlastne ani nepotrebovali. Ušetrite peniaze aj čas a bojujte proti kašľu vhodnými zbraňami od začiatku.

Ak sa rozhodnete liečiť vlhký kašeľ bez lekára, chybu môžete spraviť už pri kúpe voľnopredajných liekov a ich kombinovaní.Ak sa rozhodnete liečiť vlhký kašeľ bez lekára, chybu môžete spraviť už pri kúpe voľnopredajných liekov a ich kombinovaní.
Ak sa rozhodnete liečiť vlhký kašeľ bez lekára, chybu môžete spraviť už pri kúpe voľnopredajných liekov a ich kombinovaní.
Zdroj: Shutterstock

Príčina sa ráta

Lekári často prízvukujú, že samotný kašeľ nie je choroba, ale iba jej prejav. Príčin, prečo kašleme, pritom môže byť niekoľko: od zachytenia potravy v dýchacích cestách cez infekciu až po astmu. Preto je podľa PharmDr. Martiny Duhanovej dôležité čo najskôr odhaliť, prečo vlastne kašleme.

„Základným problémom býva nesprávna samodiagnostika a zlé určenie druhu kašľa,“ varuje farmaceutka, podľa ktorej sa oplatí o kúpe vhodného lieku poradiť s lekárnikom. Ak vás pri kašli trápia aj bolesti, chytajú vás silné záchvaty alebo zbadáte hlieny s prímesou krvi, rozhodne je načase ísť k lekárovi.

Tlmiť či nie?

Utlmovať kašeľ liekmi nie je vždy správna cesta. Zvlášť nevhodné je potláčať vlhký kašeľ, ktorý je zdraviu prospešný. Vykašliavaním sa zbavujete hlienu a iných cudzích látok v dýchacích cestách. Keď nastúpi produktívny kašeľ, nemusíte ihneď zamieriť do lekárne. Stačí deň počkať, kým zoslabne. A slabší kašeľ môže ustúpiť aj spontánne.

Ako je to s liečbou bez lekára, dozviete sa na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor