MENU
novinky-a-odbornici

Nová štúdia: Šálka kávy radikálne vylepší myslenie, aj keď ju pravidelne nepijete

Čaká vás dôležité myslenie, na ktorom potrebuje rýchly mozog? Dajte si kávu, aj keď ju nezvyknete piť.
Novinky a odborníci

Nová štúdia: Šálka kávy radikálne vylepší myslenie, aj keď ju pravidelne nepijete

Výskum poskytuje nový pohľad na funkčné zmeny, ktoré má pravidelné i náhodné pitie kávy na mozog.

Aká je skutočná podstata účinku kávy na mozgové funkcie, bdelosť, učenie a pamäť? Nová  štúdia z Portugalska je prvou, ktorá skúmala vplyv pitia kávy na mozgovú sieť úplne podrobne. 

Autori príspevku uverejného v Molecular Psychiatry okrem iného zistili, že ak boli konzumenti kávy v pokoji, mali efektívnejšie prepojené dve konkrétne oblasti mozgu. To podľa vedcov viedlo k lepšej pohybovej kontrole a zvýšenej pohotovosti a bdelosti, teda celkovo lepšej schopnosti reagovať na podnet v porovnaní s nekávičkármi.

Účinnejšie prepojenia objavili aj v iných oblastiach mozgu. Napríklad dynamika v rámci mozočku a medzi talamom a mozočkom ústila v lepšiu motorickú kontrolu, aktivita v niekoľkých cerebelárnych a subkortikálnych oblastiach mozgu zas napríklad k zvýšeniu pozornosti, bdelosti a vzrušenia i k zlepšeniu učenia a pamäte. Zjednodušene povedané, tieto zmeny znamenajú zlepšenú schopnosť sústrediť sa.

Funguje aj ad hoc

Je zaujímavé, že štrukturálne rozdiely a rozdiely v aktivite týchto oblastí mozgu sa pozorovali aj u ľudí, ktorí kávu bežne nepijú, no dali si ju krátko pred sledovaním. To teda naznačuje, že účinky kávy fungujú aj nárazovo. 

Výskum uskutočnil tím pod vedením profesora Nuna Sousu z Lekárskej fakulty Univerzity v Minho v Portugalsku. Na porovnanie štruktúry a aktivity mozgu použili funkčné zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (fMRI) u 31 ľudí, ktorí pijú kávu každý deň a 24 nekonzumentov.  Podľa profesorových slov sa takto detailne na vplyv pitia kávy na štruktúru mozgu pozreli s tímom vôbec prví na svete. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na oku sa mi urobila bublina. Lieky ani kvapky nepomohli. Čo mám robiť?

Stretla som sa s tým, že pacienti hovorili o bubline v oku. Išlo napríklad o drobnú cystu pod spojovkou, alebo o jemné nadvihnutie spojovky vo forme hrčky, ktoré spôsobilo nahromadenie tukových látok pod ňou - často tesne na okraji rohovky zo strany od nosa.
Po operácii sietnice môže lekár vložiť do oka bublinu plynu, ktorá vytvára plynovú tamponádu. Pri zmenách sklovca zase pacienti popisujú, že vidia pohybujúce sa mušky, čiarky, vlákna, pavučiny. Niekedy sa uvoľní zadná časť sklovca z miesta, v ktorom je prirastený k sietnici - napríklad na periférii oka, v okolí terča zrakového nervu či v okolí centra sietnice. Hlavne ten z okraja terča zrakového nervu vnímajú pacienti intenzívne a niekedy ho popisujú ako krúžok alebo chumáč.

Keďže som vás nevyšetrovala a nemám k dispozícii viac dát, nemôžem sa bližšie k vášmu problému vyjadriť. Odporúčam vám poradiť sa s ošetrujúcim lekárom alebo s iným odborníkom. Bez vyšetrenia priamo v ambulancii to však nepôjde.

čítať viac

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor