MENU
novinky-a-odbornici

Rúška sme nemuseli odložiť: Tieto zápaly naberajú na sile, varuje lekárka

Young,Pretty,Woman,Blowing,Nose,In,Front,Of,Blooming,Tree.
Novinky a odborníci

Rúška sme nemuseli odložiť: Tieto zápaly naberajú na sile, varuje lekárka

Vydýchli ste si bez rúšok? Alebo skôr nadýchali nekovidových infekcií, s ktorými sa zrazu akoby roztrhlo vrece?

Prečkali ste celú pandémiu bez ujmy a po odložení rúšok od konca apríla sa u vás roztrhlo vrece s bežnými virózami? Nie ste sami. Aj podľa oficiálnych čísel to čiastočne vyzerá tak, že naše rúškami rozmaznané imunitné systémy na to trochu doplatili.

Prvý soplík

Čo na to lekárka? „Pätnásť mesiacov ani soplík! Malá Dáška mi prvýkrát ochorela s teplotou aj kašľom po tom, čo sme s ňou išli do divadla na detské predstavenie. Dovolím si povedať, že keby bola povinnosť rúšok, asi sa to nestane,“ prekvapila nás v maile košická všeobecná lekárka MUDr. Diana Baranová, keď sme ju poprosili o odborný pohľad.

Odkedy nie sú povinné rúška, pacientov s bežnými ochoreniami dýchacích ciest pribudlo.Je ich rozhodne viac. Aj úplne obyčajné prechladnutie – nádcha. V začiatkoch ochorenia sa obvykle prejavuje symptómami, o ktorých si pacienti myslia, že ide len o sezónnu alergiu. No keď sa pridá zvýšená teplota, zmení sa charakter hlienov, prípadne sa pridruží kašeľ, je jasné, že ide o respiračný infekt,“ hovorí lekárka.

Viac chorých

Ale čo hovoria oficiálne štatistiky? Povinnosť nosiť rúška v exteriéri aj v interiéri s výnimkou nemocníc a domovov sociálnych služieb sa zrušila k 21. aprílu. „V 17. a 18. kalendárnom týždni 2022 (od 25. apríla do 8. mája, pozn. red.) sme evidovali mierny nárast chorobnosti na akút­ne respiračné ochorenia,“ vyjadril sa aj MUDr. Ivan Bakoss zo sekcie epidemiológie a pripravenosti na pandémie Úradu verejného zdravotníctva SR.

Aby sme boli konkrétni, podľa údajov úradu zo sedemnásteho týždňa tohto roka chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týž­dňom stúpla o 13,9 percenta. Naj­viac chorých na akútne respiračné ochorenia bolo vo vekovej kategórii 0 až 5 rokov. Medzi najčastejšie komplikácie patrili sínusitídy – teda zápaly dutín, ďalej pneumónie – zápaly pľúc a otitídy – zápaly vonkajšieho zvukovodu.

Ochorenia hlásilo 53 % všeobecných lekárov pre deti a dorast a 42 % všeobecných lekárov pre dospelých. Prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu bolo v 17. kalendárnom týždni 2022 hlásené v šiestich výchovno-vzdelávacích zariadeniach,“ uvádza na svojej stránke ďalej úrad.

Len krátko

Ako však dopĺňa doktor Bakoss, tento nárast podľa ich dát bol len krátkodobý a od 19. kalendárneho týždňa už evidovali plynulý pokles chorobnosti. „Aj prijaté protiepidemické opatrenia, teda aj prekrytie horných dýchacích ciest, ovplyvnili vývoj chorobnosti v predošlej chrípkovej sezóne. Výraznú úlohu zohráva aj počasie a s ním spojená zvýšená aktivita chrípkových vírusov. Preto je aj oficiálne stanovená chrípková sezóna pre našu časť zemegule od 40. do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka, teda počas zimných mesiacov,“ pridáva informáciu, z ktorej vyplýva, že po prvom májovom týždni by chorobnosť klesala aj tak.

„Krátkodobý nárast chorobnosti v 17. a 18. týždni sa nedá pripísať iba zrušeniu povinného prekrytia horných dýchacích ciest, ale zohralo to svoju úlohu,“ čiastočne však uznáva, že odhodenie rúšok nárastu viróz predsa len pomohlo.

U košickej lekárky to však ešte aj v júni vyzerá na virózovú sezónu v plnom prúde napriek „nechrípkovému“ dátumu. Pokračovanie na ďalšej strane....

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor