MENU
Novinky a odborníci

Rúška sme nemuseli odložiť: Tieto zápaly naberajú na sile, varuje lekárka

Napriek letu

Jej pacienti aj v teplom počasí chodia hlavne so zápalom hrdla a mandlí, hrtana, dutín i stredného ucha. „Aktuálne aj výskyt zápalov priedušiek doslova nabral na sile. Keďže v 80-90 % prípadov ide prevažne o vírusové, kvapôčkami sa šíriace ochorenia, práve základné, už dobre známe opatrenia ako rúško, odstup, ruky, významne pomáhali v boji proti ich šíreniu,“ mieni Dia­na Baranová.

Hoci niektoré z týchto ochorení sú typické letné a vyvolané sezónnymi spúšťačmi ako klimatizácia či zmrzliny, podľa lekárky im odloženie rúšok a strata ostražitosti ľudí pred vírusom určite pridala.

Denne ma o tejto skutočnosti, hoci nevedomky a potichu, presviedčajú pacienti, ktorí prichádzajú do ambulancie s chorobou dýchacieho systému. Rozhodne si myslím, že sú určité skupiny ľudí, ktoré sú viac ohrozené, takisto určité situácie a priestory, kde hrozí zvýšené riziko. Práve preto by bolo vhodnejšie pristupovať k zrušeniu povinnosti nosiť rúška zodpovedne, rozumne, individuálne a s rozvahou,“ nabáda odborníčka.

Aspoň citliví

Ako sme už mali možnosť sa presvedčiť v predchádzajúcom období pandémie COVID-19, nosenie rúšok chráni pred rôznymi patogénmi, ktoré sú prenosné prevažne vzduchom – kvapôčkami, či už je to nový koronavírus, alebo rôzne iné respiračné vírusy alebo aj baktérie,“ vychádza z vlastnej odbornej skúsenosti všeobecná lekárka.

Nosenie rúšok, hoci nie sú povinné, by som dôrazne odporúčala osobám s trvalo oslabenou imunitou, osobám s chorobami srdca, pľúc, s cukrovkou a inými závažnými ochoreniami. Takisto seniorom, ktorí tvoria obzvlášť rizikovú skupinu, no aj tehotným ženám a dojčiacim matkám, ktoré sú zodpovedné nielen za seba, ale aj za svoje bábätko. Samozrejmosťou by malo byť nosenie rúška u osôb, ktoré pociťujú príznaky ochorenia. Mnohí totiž myslia len na seba a pri nosení rúška si predstavia hlavne formu svojej ochrany. Každý z nás by sa však mal správať zodpovedne nielen voči sebe, ale aj voči svojmu okoliu. Nikdy totiž nevieme, ako by naše, zdanlivo bežné prechladnutie mohlo poškodiť vážne chorému človeku v našej bezprostrednej blízkosti,“ uzatvára Diana Baranová.

Rúška neodkladajte:

Kto:

  • seniori
  • ľudia s oslabenou imunitou
  • ľudia s chronickým ochorením
  • tehotné a dojčiace mamy
  • pri respiračných príznakoch

Kde?

  • v MHD
  • na veľkokapacitných podujatiach
  • v nemocniciach a u lekára

Ktoré akútne zapály práve teraz hrozia najviac? Pokračovanie na ďalšej strane....

SPÄŤ
2/3
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor