MENU
Novinky a odborníci

Rúška sme nemuseli odložiť: Tieto zápaly naberajú na sile, varuje lekárka

Napriek letu

Jej pacienti aj v teplom počasí chodia hlavne so zápalom hrdla a mandlí, hrtana, dutín i stredného ucha. „Aktuálne aj výskyt zápalov priedušiek doslova nabral na sile. Keďže v 80-90 % prípadov ide prevažne o vírusové, kvapôčkami sa šíriace ochorenia, práve základné, už dobre známe opatrenia ako rúško, odstup, ruky, významne pomáhali v boji proti ich šíreniu,“ mieni Dia­na Baranová.

Hoci niektoré z týchto ochorení sú typické letné a vyvolané sezónnymi spúšťačmi ako klimatizácia či zmrzliny, podľa lekárky im odloženie rúšok a strata ostražitosti ľudí pred vírusom určite pridala.

Denne ma o tejto skutočnosti, hoci nevedomky a potichu, presviedčajú pacienti, ktorí prichádzajú do ambulancie s chorobou dýchacieho systému. Rozhodne si myslím, že sú určité skupiny ľudí, ktoré sú viac ohrozené, takisto určité situácie a priestory, kde hrozí zvýšené riziko. Práve preto by bolo vhodnejšie pristupovať k zrušeniu povinnosti nosiť rúška zodpovedne, rozumne, individuálne a s rozvahou,“ nabáda odborníčka.

Aspoň citliví

Ako sme už mali možnosť sa presvedčiť v predchádzajúcom období pandémie COVID-19, nosenie rúšok chráni pred rôznymi patogénmi, ktoré sú prenosné prevažne vzduchom – kvapôčkami, či už je to nový koronavírus, alebo rôzne iné respiračné vírusy alebo aj baktérie,“ vychádza z vlastnej odbornej skúsenosti všeobecná lekárka.

Nosenie rúšok, hoci nie sú povinné, by som dôrazne odporúčala osobám s trvalo oslabenou imunitou, osobám s chorobami srdca, pľúc, s cukrovkou a inými závažnými ochoreniami. Takisto seniorom, ktorí tvoria obzvlášť rizikovú skupinu, no aj tehotným ženám a dojčiacim matkám, ktoré sú zodpovedné nielen za seba, ale aj za svoje bábätko. Samozrejmosťou by malo byť nosenie rúška u osôb, ktoré pociťujú príznaky ochorenia. Mnohí totiž myslia len na seba a pri nosení rúška si predstavia hlavne formu svojej ochrany. Každý z nás by sa však mal správať zodpovedne nielen voči sebe, ale aj voči svojmu okoliu. Nikdy totiž nevieme, ako by naše, zdanlivo bežné prechladnutie mohlo poškodiť vážne chorému človeku v našej bezprostrednej blízkosti,“ uzatvára Diana Baranová.

Rúška neodkladajte:

Kto:

  • seniori
  • ľudia s oslabenou imunitou
  • ľudia s chronickým ochorením
  • tehotné a dojčiace mamy
  • pri respiračných príznakoch

Kde?

  • v MHD
  • na veľkokapacitných podujatiach
  • v nemocniciach a u lekára

Ktoré akútne zapály práve teraz hrozia najviac? Pokračovanie na ďalšej strane....

SPÄŤ
2/3
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor