MENU
novinky-a-odbornici

Rúška sme nemuseli odložiť: Tieto zápaly naberajú na sile, varuje lekárka

Young,Pretty,Woman,Blowing,Nose,In,Front,Of,Blooming,Tree.
Novinky a odborníci

Rúška sme nemuseli odložiť: Tieto zápaly naberajú na sile, varuje lekárka

Vydýchli ste si bez rúšok? Alebo skôr nadýchali nekovidových infekcií, s ktorými sa zrazu akoby roztrhlo vrece?

Prečkali ste celú pandémiu bez ujmy a po odložení rúšok od konca apríla sa u vás roztrhlo vrece s bežnými virózami? Nie ste sami. Aj podľa oficiálnych čísel to čiastočne vyzerá tak, že naše rúškami rozmaznané imunitné systémy na to trochu doplatili.

Prvý soplík

Čo na to lekárka? „Pätnásť mesiacov ani soplík! Malá Dáška mi prvýkrát ochorela s teplotou aj kašľom po tom, čo sme s ňou išli do divadla na detské predstavenie. Dovolím si povedať, že keby bola povinnosť rúšok, asi sa to nestane,“ prekvapila nás v maile košická všeobecná lekárka MUDr. Diana Baranová, keď sme ju poprosili o odborný pohľad.

Odkedy nie sú povinné rúška, pacientov s bežnými ochoreniami dýchacích ciest pribudlo.Je ich rozhodne viac. Aj úplne obyčajné prechladnutie – nádcha. V začiatkoch ochorenia sa obvykle prejavuje symptómami, o ktorých si pacienti myslia, že ide len o sezónnu alergiu. No keď sa pridá zvýšená teplota, zmení sa charakter hlienov, prípadne sa pridruží kašeľ, je jasné, že ide o respiračný infekt,“ hovorí lekárka.

Viac chorých

Ale čo hovoria oficiálne štatistiky? Povinnosť nosiť rúška v exteriéri aj v interiéri s výnimkou nemocníc a domovov sociálnych služieb sa zrušila k 21. aprílu. „V 17. a 18. kalendárnom týždni 2022 (od 25. apríla do 8. mája, pozn. red.) sme evidovali mierny nárast chorobnosti na akút­ne respiračné ochorenia,“ vyjadril sa aj MUDr. Ivan Bakoss zo sekcie epidemiológie a pripravenosti na pandémie Úradu verejného zdravotníctva SR.

Aby sme boli konkrétni, podľa údajov úradu zo sedemnásteho týždňa tohto roka chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týž­dňom stúpla o 13,9 percenta. Naj­viac chorých na akútne respiračné ochorenia bolo vo vekovej kategórii 0 až 5 rokov. Medzi najčastejšie komplikácie patrili sínusitídy – teda zápaly dutín, ďalej pneumónie – zápaly pľúc a otitídy – zápaly vonkajšieho zvukovodu.

Ochorenia hlásilo 53 % všeobecných lekárov pre deti a dorast a 42 % všeobecných lekárov pre dospelých. Prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu bolo v 17. kalendárnom týždni 2022 hlásené v šiestich výchovno-vzdelávacích zariadeniach,“ uvádza na svojej stránke ďalej úrad.

Len krátko

Ako však dopĺňa doktor Bakoss, tento nárast podľa ich dát bol len krátkodobý a od 19. kalendárneho týždňa už evidovali plynulý pokles chorobnosti. „Aj prijaté protiepidemické opatrenia, teda aj prekrytie horných dýchacích ciest, ovplyvnili vývoj chorobnosti v predošlej chrípkovej sezóne. Výraznú úlohu zohráva aj počasie a s ním spojená zvýšená aktivita chrípkových vírusov. Preto je aj oficiálne stanovená chrípková sezóna pre našu časť zemegule od 40. do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka, teda počas zimných mesiacov,“ pridáva informáciu, z ktorej vyplýva, že po prvom májovom týždni by chorobnosť klesala aj tak.

„Krátkodobý nárast chorobnosti v 17. a 18. týždni sa nedá pripísať iba zrušeniu povinného prekrytia horných dýchacích ciest, ale zohralo to svoju úlohu,“ čiastočne však uznáva, že odhodenie rúšok nárastu viróz predsa len pomohlo.

U košickej lekárky to však ešte aj v júni vyzerá na virózovú sezónu v plnom prúde napriek „nechrípkovému“ dátumu. Pokračovanie na ďalšej strane....

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor