MENU
novinky-a-odbornici

Rúška sme nemuseli odložiť: Tieto zápaly naberajú na sile, varuje lekárka

Young,Pretty,Woman,Blowing,Nose,In,Front,Of,Blooming,Tree.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Rúška sme nemuseli odložiť: Tieto zápaly naberajú na sile, varuje lekárka

Vydýchli ste si bez rúšok? Alebo skôr nadýchali nekovidových infekcií, s ktorými sa zrazu akoby roztrhlo vrece?

Prečkali ste celú pandémiu bez ujmy a po odložení rúšok od konca apríla sa u vás roztrhlo vrece s bežnými virózami? Nie ste sami. Aj podľa oficiálnych čísel to čiastočne vyzerá tak, že naše rúškami rozmaznané imunitné systémy na to trochu doplatili.

Prvý soplík

Čo na to lekárka? „Pätnásť mesiacov ani soplík! Malá Dáška mi prvýkrát ochorela s teplotou aj kašľom po tom, čo sme s ňou išli do divadla na detské predstavenie. Dovolím si povedať, že keby bola povinnosť rúšok, asi sa to nestane,“ prekvapila nás v maile košická všeobecná lekárka MUDr. Diana Baranová, keď sme ju poprosili o odborný pohľad.

Odkedy nie sú povinné rúška, pacientov s bežnými ochoreniami dýchacích ciest pribudlo.Je ich rozhodne viac. Aj úplne obyčajné prechladnutie – nádcha. V začiatkoch ochorenia sa obvykle prejavuje symptómami, o ktorých si pacienti myslia, že ide len o sezónnu alergiu. No keď sa pridá zvýšená teplota, zmení sa charakter hlienov, prípadne sa pridruží kašeľ, je jasné, že ide o respiračný infekt,“ hovorí lekárka.

Viac chorých

Ale čo hovoria oficiálne štatistiky? Povinnosť nosiť rúška v exteriéri aj v interiéri s výnimkou nemocníc a domovov sociálnych služieb sa zrušila k 21. aprílu. „V 17. a 18. kalendárnom týždni 2022 (od 25. apríla do 8. mája, pozn. red.) sme evidovali mierny nárast chorobnosti na akút­ne respiračné ochorenia,“ vyjadril sa aj MUDr. Ivan Bakoss zo sekcie epidemiológie a pripravenosti na pandémie Úradu verejného zdravotníctva SR.

Aby sme boli konkrétni, podľa údajov úradu zo sedemnásteho týždňa tohto roka chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týž­dňom stúpla o 13,9 percenta. Naj­viac chorých na akútne respiračné ochorenia bolo vo vekovej kategórii 0 až 5 rokov. Medzi najčastejšie komplikácie patrili sínusitídy – teda zápaly dutín, ďalej pneumónie – zápaly pľúc a otitídy – zápaly vonkajšieho zvukovodu.

Ochorenia hlásilo 53 % všeobecných lekárov pre deti a dorast a 42 % všeobecných lekárov pre dospelých. Prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu bolo v 17. kalendárnom týždni 2022 hlásené v šiestich výchovno-vzdelávacích zariadeniach,“ uvádza na svojej stránke ďalej úrad.

Len krátko

Ako však dopĺňa doktor Bakoss, tento nárast podľa ich dát bol len krátkodobý a od 19. kalendárneho týždňa už evidovali plynulý pokles chorobnosti. „Aj prijaté protiepidemické opatrenia, teda aj prekrytie horných dýchacích ciest, ovplyvnili vývoj chorobnosti v predošlej chrípkovej sezóne. Výraznú úlohu zohráva aj počasie a s ním spojená zvýšená aktivita chrípkových vírusov. Preto je aj oficiálne stanovená chrípková sezóna pre našu časť zemegule od 40. do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka, teda počas zimných mesiacov,“ pridáva informáciu, z ktorej vyplýva, že po prvom májovom týždni by chorobnosť klesala aj tak.

„Krátkodobý nárast chorobnosti v 17. a 18. týždni sa nedá pripísať iba zrušeniu povinného prekrytia horných dýchacích ciest, ale zohralo to svoju úlohu,“ čiastočne však uznáva, že odhodenie rúšok nárastu viróz predsa len pomohlo.

U košickej lekárky to však ešte aj v júni vyzerá na virózovú sezónu v plnom prúde napriek „nechrípkovému“ dátumu. Pokračovanie na ďalšej strane....

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor