Všimli ste si napríklad v obchodných centrách, že niektorí ľudia úplne ignorujú príkaz nosiť rúško a bez začervenania si ho vôbec nenasadzujú? Iní ho majú aspoň pro forma zavesené na krku, ale ústa i nos majú odkryté. Podľa odborníkov sme však práve vďaka rúškam a vďaka našej disciplinovanosti udržali na Slovensku chorobu Covid-19 na uzde. Odkladať ich je zatiaľ veľmi predčasné!

Letný pokles vystrieda náročnejšia jeseň 

Epidemiológ profesor Vladimír Krčméry, ktorý má s epidémiami obrovské skúsenosti z celého sveta, sa pri nedávnom rozhovore pre týždenník Plus 7 dní odmietol dokonca čo i len fotiť bez rúška, čím chcel poukázať na jeho neustálu dôležitosť aj teraz, keď mnohí majú pocit, že hrozba pominula. Nie je to však celkom pravda. „S vírusom budeme nejaký čas žiť. Život sa nezastaví, ale vírus nezmizne,“ vraví aj český epidemiológ Petr Smejkal. Ako povedal pre Českú televíziu, myslí si, že v lete sa síce situácia vďaka teplému počasiu a pobytu ľudí mimo uzavretých priestorov zlepší, no na jeseň a v zime koronavírus pravdepodobne naberie na sile a chorých ľudí opäť pribudne

Nastupuje sezóna bylín. Superpeľ ohrozuje aj nealergikov

Vakcína sa nerysuje, rúška neodkladajte

Smejkal zdôrazňuje, že nosenie rúška je ohľaduplnosť voči ostatným, pretože jeho nasadením chránime viac druhých, ako seba. Preto by sme mali byť vzájomne zodpovední všetci. „Myslím, že keď na jeseň začnú rásť čísla chorobnosti, ľudia si rúška zase začnú nasadzovať,“ vraví odborník. Podľa Smejkala síce nemusí prísť veľká druhá vlna nákazy, no myslí si, že sa opäť budú objavovať lokálne ohniská, napríklad v domovoch dôchodcov, nemocniciach a podobne, odkiaľ sa vírus zase bude môcť viac šíriť. Skorý príchod účinnej vakcíny nepovažuje za nádejný.

Prečo sa nechať očkovať proti chrípke?

Podľa epidemiológa vírus SARS-CoV-2 mutuje, čo však neznamená, že sa stáva agresívnejší, naopak. Mutáciami slabne a tak by aj priebeh choroby Covid-19 mohol byť časom miernejší. Hoci dôveryhodná očkovacia látka v dohľade ešte nie je, Smejkal odporúča nechať sa na jeseň zaočkovať proti chrípke. Dôvod? Ak človek oslabený chrípkou „chytí“ následne nový koronavírus, môžu byť dôsledky fatálne.