MENU
novinky-a-odbornici

Rozhovor s virologičkou: Druhá covidová nákaza bez očkovania môže byť ťažšia

Na prirodzenú nákazu covidom-19 sa netreba spoliehať.
Novinky a odborníci

Rozhovor s virologičkou: Druhá covidová nákaza bez očkovania môže byť ťažšia

Veľa mladých je rizikových, len starších zaočkovať nestačí, hovorí virologička doc. RNDr. Tatiana Betáková, RNDr. z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied.

Na Slovensku to koncom minulého roka vyzeralo, že sa dá podľa prieskumov zaočkovať iba 30% ľudí. Dnešné čísla sú už optimisteckejšie. Koľkí musia dostať vakcínu, aby imunizácia mala zmysel?

Keby sme chceli vírus eliminovať z ľudskej populácie, muselo by sa dať zaočkovať 90-95% ľudí. Už teraz vieme, že očkovaním nezískajú ľudia doživotnú imunitu. Nateraz netušíme, po akom čase bude treba ľudí preočkovať. Ak sa dá zaočkovať iba málo ľudí, budeme musieť stále dodržiavať bezpečnostné opatrenia a nikto si nebude môcť byť istý, že sa nenainfikuje. Stále nevieme, ako bude prebiehať infekcia, keď sa ľudia nakazia opakovane po tretí, piaty krát. Ani ako bude prebiehať infekcia, ak sa nakazí človek, ktorý práve prekonáva inú vírusovú alebo bakteriálnu infekciu.

Nestačí zaočkovať iba ohrozené skupiny obyvateľstva? Mladí síce bývajú častejší prenášači, ale ak budú zaočkovaní najrizikovejší, nemuseli by pre nich predstavovať riziko...

Ak sa dajú zaočkovať iba ohrozené skupiny, vírus sa bude ďalej šíriť a zabíjať. Percento mladých ľudí, ktorí v súčasnosti zomierajú na covid-19 nie je v súčasnosti veľké. Ale treba si uvedomiť, že na Slovensku nemáme zdravú populáciu mladých ľudí. Veľa mladých trpí obezitou, majú rôzne chronické ochorenia, chýba zdravý životný štýl. Do úvahy treba brať aj možné mutácie vírusu.

Spočiatku sa vravelo, že nový koronavírus mutuje veľmi pomaly. Teraz je jasné, že stabilný nie je. Budeme sa musieť dať preočkovať každú sezónu ako pri chrípke?

Pôvodný kmeň S, ktorý sa začal šíriť z Wuhanu, pomaly mizne. V mnohých európskych štátoch, vrátane Talianska kolujú kmene G a GR. Vo Francúzsku, Nemecku a severnej Amerike cirkuluje hlavne kmeň GH. V južnej Amerike je to kmeň GR. Kmene V a L sa širia hlavne v Španielsku. Jednotlivé kmene sa líšia patogenitou, ale imunitná odpoveď ostáva tá istá. To znamená, že vyvíjané vakcíny budú účinné proti všetkým kmeňom.

Prirodzená imunita proti prekonanému novému koronavírusu nebude teda stačiť?

Iba ľudia, ktorí prekonali ochorenie covid-19 s mierne ťažkými a ťažkým priebehom majú protilátky. Po troch mesiacoch začína množstvo protilátok klesať. Preto sa budú musieť očkovať aj ľudia, ktorí už covid-19 prekonali. Prekonanie covid-19 nezaručuje doživotnú imunitu a ľudia môžu byť po pár mesiacoch znova nainfikovaní. A doterajšie skúsenosti ukazujú, že kým prvá infekcia prebehla s miernymi príznakmi, druhá infekcia mala ťažký priebeh. Samozrejme, druhá infekcia môže mať aj ľahký priebeh. Ale nikto nemôže dopredu vedieť, aký priebeh bude mať druhá infekcia.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac

Má zmysel dávať dieťaťu probiotiká na lepšiu imunitu?

Nie. Myslím si, že už ich nepotrebuje. Ale na druhej strane mu neublížia. Verím, že celý rok ste mu nedávali len jeden druh probiotík, ale striedali ich. Ak nemá problém so stolicou, bolesti bruška, môžete ich vysadiť. Chlapček už má pestrú stravu a verím, že dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny v strave.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia