MENU
novinky-a-odbornici

Ivermektín: V kombinácii s ktorými liekmi je nebezpečný?

ivermektín
Novinky a odborníci

Ivermektín: V kombinácii s ktorými liekmi je nebezpečný?

Odkedy je u nás ivermektín povolený na liečbu a prevenciu ochorenia COVID-19, mnoho ľudí ho začalo zháňať v lekárňach. O aký liek ide a či si jeho svojvoľným užívaním nemôžeme uškodiť, sme sa rozprávali s farmaceutom Mgr. Viktorom Čanigom.

Koncom januára dalo ministerstvo zdravotníctva povolenie využívať u nás neregistrovaný liek ivermektín na liečbu pacientov s ochorením COVID-19. O aký liek ide? 

Ivermektín je liečivo, ktoré bolo objavené už v roku 1976 a o 6 rokov neskôr uvedené na trh. Vyvíjaný bol predovšetkým ako liek so širokým spektrom použitia proti parazitom, a to v humánnej aj vo veterinárnej medicíne. Okrem antiparazitického pôsobenia však bola dokázaná aj jeho protivírusová a protizápalová aktivita. Vedci skúmaním jeho pôsobenia na tkanivových kultúrach potvrdili, že blokuje množenie a schopnosť vírusu Sars-Cov-2 preniknúť do jadra bunky, čím zamedzuje jeho šíreniu v napadnutom organizme. Údajné pozitívne skúsenosti s ivermektínom v liečbe COVID-19 postupne prichádzali aj z radov lekárov prakticky z celého sveta. To vyvolalo vlnu nádeje a veľký dopyt hlavne laickej, ale aj odbornej verejnosti, no stále chýbali hodnoverné a relevantné štúdie o účinnosti tohto liečiva.

K nádejnému lieku proti koronavírusu, ktorý sa používa najmä v Latinskej Amerike, sa tento týždeň vyjadrila aj Európska lieková agentúra (EMA)...

Po zrealizovaní vedecky akceptovateľných štúdii a sumarizácii dostupných dôkazov EMA vydala vyhlásenie, že v liečbe a prevencii ochorenia COVID-19 neodporúča liek ivermektín používať. Štúdie totiž nepreukázali účinnosť ivermektínu výrazne odlišnú od účinkov placeba. Jednou z príčin môže byť aj fakt, že v organizme sa pri bezpečnom dávkovaní nevytvorí dostatočná terapeutická koncentrácia liečiva, s ktorou pracovali vedci pri skúmaní účinkov ivermektínu v laboratórnych podmienkach. Napriek tomu sú názory medzi odborníkmi stále kontroverzné a používanie ivermektínu je naďalej predmetom diskusii.

Na liečbu akých diagnóz sa pôvodne využíval?

Keďže ivermektín bol pôvodne vyvinutý ako liek proti parazitom, jeho uplatnenie nachádzame v liečbe ochorení ľudí a zvierat spôsobených napríklad hlístovcami, hmyzom, alebo roztočmi. U ľudí je v tejto oblasti zrejme najvýznamnejší v liečbe onchocerkiázy, teda riečnej slepoty a elefantiázy. Pri parazitických ochoreniach zvierat sa používa najmä u oviec, koní, dobytku, či ošípaných.

Množstvo ľudí sa snažilo zháňať aj prípravky s ivermektínom určené pre veterinárne použitie, medzi ktoré patria hlavne pasty, injekcie, či spot-on formy.
Mgr. Viktor Čaniga, farmaceut lekárne Dr.Max

V akej forme si je možné kúpiť tento liek?

Donedávna bol ivermektín v lekárňach dostupný len vo forme krému pre aplikáciu na kožu, pri liečbe zápalových prejavov rosacey. Množstvo ľudí sa snažilo zháňať aj prípravky s ivermektínom určené pre veterinárne použitie, medzi ktoré patria hlavne pasty, injekcie, či spot-on formy. Po schválení použitia lieku na liečbu ochorenia COVID-19 sa umožnil dovoz lieku vo forme perorálnych tabliet.

Ide o originálny liek alebo sú k dispozícii aj jeho generiká?

U liekov v tabletovej forme s obsahom ivermektínu, ktorých dovoz bol dočasne schválený ministrom zdravotníctva, neprebehol riadny proces registrácie. To znamená, že sa nejedná ani o originálne, ani o generické lieky. Sú to lieky, ktorým bola dočasne, na obdobie pol roka, udelená výnimka pre dovoz a distribúciu. Ide o lieky Ivermectin Tablet USP IverJohn-6 tbl. 100x6 mg, Ivermex tbl. 4x3 mg a Ermetin tbl. 10x3 mg.

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor