MENU
novinky-a-odbornici

Porezali ste sa? Pri ošetrení robia mnohí túto chybu

Porezanie patrí k najčastejším domácim zraneniam.
Novinky a odborníci

Porezali ste sa? Pri ošetrení robia mnohí túto chybu

Ide o najčastejší úraz, ktorý vás môže postretnúť v kuchyni. Pri ošetrení rany si treba zapamätať jedno základné pravidlo. Poznáte ho?

Najčastejšie si ich spôsobíte nožom, nožnicami, plechom alebo sklom, rezné rany majú ostré okraje a občas vás môže zaskočiť aj ich silné krvácanie. Utekáte s porezaným prstom hneď pod tečúcu vodu?

Vytvorte tlak

„Je síce inšpirujúce pozerať sa na ornamenty krvi s vodou vo výlevke, ale studená voda porezanému prstu nepomôže. Najdôležitejšie je stisnúť ho dvomi prstami druhej ruky. Bez prerušenia tlaku tak robte desať minút,“ upozorňuje prezident Slovenského Červeného kríža a dlhoročný záchranár doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhDr. „V poškodenej cievke sa tak vytvorí krvná zrazenina a krvácanie sa zastaví.“ Myslíte si, že pri drobných zraneniach treba nechať veciam voľný priebeh? Krvácanie sa zastaví samo, ale podstatne neskôr. Podľa odborníka tlakom v rane organizmu pomôžete „opraviť“ defekt v cieve podstatne skôr.

Treba ruku zdvihnúť?

Po desaťminútovom tlaku v rane prst prelepte rýchloobväzom, náplasťou s gázovým vankúšikom „Nadvihnutie rany nad úroveň srdca sa už neodporúča. Nebol dokázaný efekt tohto úkonu,“ vysvetľuje odborník. „Najúčinnejšou prvou pomocou je tlak v rane prstom alebo dlaňou. Ak je rana väčšia, môže sa použiť tlakový obväz. Hoci sa vám môže zdať krvácanie nekonečné, aj to najväčšie zastaví spomínaných desať minút neprerušeného tlaku v rane. Robiť tak nemusíte len holou rukou, ale napríklad i cez čistú látku. Špeciálne škrtidlá a obväzy s chemikáliami do rany sú len pre špeciálne školených zdravotníkov. 

S dezinfekciou opatrne

Porezanie najčastejšie hrozí v kuchyni pri krájaní mäsa a práve preto si chcú mnohí ranu hneď poriadne vyčistiť. Podľa záchranára si aj v tomto prípade treba zachovať zdravý úsudok. „Bežné rezné rany v domácnosti si nevyžadujú dezinfekciu. Nevyskytujú sa v nej žiadne nebezpečné mikroorganizmy. Ak je niekto veľmi opatrný, môže si miesto dezinfikovať, ale len okolie rany,“ hovorí o tom, ako postupovať, doktor Viliam Dobiáš. „Postupujte od rany do okolia.“Nikdy však nelejte dezinfekčný roztok priamo do rany. Ak vám predsa len náhodou do nej prípravok zatečie, nie je to tragédia. Menšie rany si môžete odlepiť aj po pár hodinách. Ďalšie ošetrenie nie je nutné. Nepotrebujete mastičky ani krémy, postupne sa vytvorí chrasta a porezanie sa zahojí. 

Kedy treba s porezaním navštíviť odborníka? „Keď sú okraje rany od seba vzdialené, nepriliehajú alebo je rana dlhšia ako dva centimetre. Rovnako vtedy, ak nemá ostrý okraj, prípadne je rana na viditeľnom mieste ako tvár či krk. V tomto prípade by mohla byť širšia jazva kozmetickým problémom,“ radí odborník.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor