MENU
novinky-a-odbornici

Tretí najväčší zabijak: Ak zbadáte tento RANNÝ príznak, týka sa aj vás

Picture,Of,Sick,Woman,With,Cough,And,Throat,Infection
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Tretí najväčší zabijak: Ak zbadáte tento RANNÝ príznak, týka sa aj vás

Ešte horšie ako pribúdanie ľudí s chorými pľúcami je, ak náhle z ambulancií ubudnú. Pľúciarov na Slovensku viac ako kovid znepokojuje niečo iné.

Pri každom kašli či teplote viníte kovid? Spravíte si test, je negatívny a spokojne si vydýchnete. Keď podobné ťažkosti cítite dlhodobo, možno vám napadne podozrievať hneď rakovinu. No kašeľ, dýchavičnosť či únava sú typické signály aj ochorenia, ktoré môže byť v mnohých ohľadoch ešte horšie.

Žijeme v období, keď sa všetci sústredíme na pacientov s kovidom, pretože sú bezprostredne ohrození. Medzi akútne ochorenia však patrí aj chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP). Je to nevyliečiteľné, napredujúce ochorenie, ktoré sa snažíme zachytiť čo najskôr,“ hovorí MUDr. Marta Hájková, CSc. z bratislavskej pneumologickej ambulancie o chorobe, ktorá spočiatku pripomína obyčajné prechladnutie či zápal priedušiek.

Najmä ráno

Chronická obštrukčná choroba pľúc sa začína nenápadne. No postupne sa vyvíja, až začne ohrozovať na živote. Opakované a dlhodobé zápaly dýchacích ciest a následné zjazvenie pľúcneho tkaniva vedú k zúženiu dýchacích ciest. Prvotným znakom ochorenia je ich zhoršená priechodnosť, najmä počas výdychu, čo dá o sebe vedieť kašľom a problémami s dýchaním. Trápia hlavne ráno. Vleklé a všeobecné príznaky si však môžete ľahko pomýliť a rozpoznajú sa až v pokročilom štádiu.

Ak k lekárovi prídete ne­skoro, podľa odborníčky sa rýchlosť komplikácií nabalí a v konečnom dôsledku vedú k smrti. „K respiračnému aj kardiálnemu zlyhaniu, teda k preťaženiu srdca, dochádza v priebehu niekoľkých týždňov,“ šokuje pneumologička, čo hrozí pri takomto scenári.

Majú strach

Najčastejšou príčinou CHOCHP je sústavné vdychovanie škodlivín – rôznych plynov, toxických látok, ale i vírusov či znečisteného ovzdušia, no hlavne fajčenie, a to aj pasívne. Možno vás prekvapí, že CHOCHP je treťou najčastejšou príčinou úmrtí na svete. Počet chorých pritom celosvetovo stúpa. Len na Slovensku je postihnutých viac ako 1 percento populácie.

Podľa aktuálnych čísel by sa však mohlo zdať, že pacientov s touto chorobou na Slovensku zázrakom ubúda. No Marta Hájková podotýka, že práve to je zlé znamenie.Na jeho diagnostiku máme veľmi dobré a rýchle spôsoby. Pacienti k nám však teraz počas pandémie nechodia, pretože majú strach. Noví pacienti sa k nám zas nedostávajú preto, že na príchod k špecialistovi potrebujú výmenný lístok od všeobecného lekára a k tomu sa momentálne dopracujú veľmi ťažko. Pravda je aj to, že my pneumológovia dopoludnia riešime pacientov s kovidom a až popoludní sa venujeme takzvanej bielej medicíne,“ uznáva odborníčka.

Medzi štyrmi stenami

V dôsledku toho pacienti neužívajú svoju liečbu, ktorá by im stabilizovala ochorenie a udržala kvalitu života na nejaký čas na rovnakej úrovni. „Môže sa teda stať, že po tomto kovidovom období už budú v podstatne horšom štádiu – treťom alebo vo štvrtom. A z toho máme obavy. Pre nás pneumológov je veľmi zlé, keď príde pacient v neskorej fáze ochorenia, keď sa jeho život viac-menej zúžil už iba na pobyt medzi štyrmi stenami. Napríklad vo štvrtom štádiu už potrebuje najviac zrýchlenú liečbu a k tomu aj dýchať kyslík, to už je veľmi zlé,“ uvedomuje si pneumologička, že riešiť primárne kovidových pacientov je krátkozraké.

V neliečených prípadoch môže mať CHOCHP totiž dramatický vývoj, a to v priebehu iba niekoľkých mesiacov. Aj preto jej a jej kolegom pneumológom siaha pandemická situácia výrazne i na osobný život. „Našou prioritou je, aby sme boli ľuďom k dispozícii, a to aj za cenu nášho súkromia. Sme na mailoch, telefónoch až do večera. Často sa spájame s pacientmi, ktorí sa už dlhšie neozvali a chýba im liečba. Dlhodobých kontaktujeme telefonicky a posielame ich aspoň do lekárne, kde na nich čaká e-recept a môžu si vyzdvihnúť svoje lieky,“ približuje lekárka.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor