MENU
novinky-a-odbornici

Robíte toto počas spánku? Môže vám hroziť rakovina, toto radia odborníci

Cropped,Image,Of,Boyfriend,And,Girlfriend,Lying,In,Bed,Under

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Robíte toto počas spánku? Môže vám hroziť rakovina, toto radia odborníci

Ak ste v noci príliš hluční, nie je to dobré pre zdravie, prekvapili vedci.

Ak patríte k siedmim až 13% ľudí, ktorí trpia touto poruchou, môžete mať zároveň vyššie riziko vzniku rakoviny. A to tým skôr ak ste navyše obézni, máte cukrovku, fajčíte a pijete alkohol. S čím by ste v noci radšej mali okamžite prestať?

Pílite drevo?

Podľa novej štúdie predstavenej na medzinárodnom kongrese Európskej respiračnej spoločnosti v Barcelone v roku 2022 môžu mať zvýšené riziko rakoviny ľudia s obštrukčným spánkovým apnoe, informuje WebMD

Toto ochorenie o sebe dá vedieť hlasným chrápaním, čo je signál čiastočného alebo úplného zablokovania dýchacích ciest. Okrem zukových prejavov sa prejaví aj lapaním po dychu a únavou počas dňa.

Hoci to, že pacienti s obštručkným spánkovým apnoe majú vyššie riziko rakoviny, sa vedelo už predtým, podľa Andreasa Palma, výskumného pracovníka z univerzity vo švédskej Uppsale nebolo úplne jasné, či apnoe len nesprevádza ďalšie rizikové faktory ako obezita, ochorenia srdca a ciev a zlý životný štýl. 

Podľa slov odborníka, ktorý štúdiu predstavil, však chrápanie funguje ako nezávislý faktor.

Ako môže chrápanie vyvolať rakovinu? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor