MENU
novinky-a-odbornici

Robíte toto počas spánku? Môže vám hroziť rakovina, toto radia odborníci

Cropped,Image,Of,Boyfriend,And,Girlfriend,Lying,In,Bed,Under
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Robíte toto počas spánku? Môže vám hroziť rakovina, toto radia odborníci

Ak ste v noci príliš hluční, nie je to dobré pre zdravie, prekvapili vedci.

Ak patríte k siedmim až 13% ľudí, ktorí trpia touto poruchou, môžete mať zároveň vyššie riziko vzniku rakoviny. A to tým skôr ak ste navyše obézni, máte cukrovku, fajčíte a pijete alkohol. S čím by ste v noci radšej mali okamžite prestať?

Pílite drevo?

Podľa novej štúdie predstavenej na medzinárodnom kongrese Európskej respiračnej spoločnosti v Barcelone v roku 2022 môžu mať zvýšené riziko rakoviny ľudia s obštrukčným spánkovým apnoe, informuje WebMD

Toto ochorenie o sebe dá vedieť hlasným chrápaním, čo je signál čiastočného alebo úplného zablokovania dýchacích ciest. Okrem zukových prejavov sa prejaví aj lapaním po dychu a únavou počas dňa.

Hoci to, že pacienti s obštručkným spánkovým apnoe majú vyššie riziko rakoviny, sa vedelo už predtým, podľa Andreasa Palma, výskumného pracovníka z univerzity vo švédskej Uppsale nebolo úplne jasné, či apnoe len nesprevádza ďalšie rizikové faktory ako obezita, ochorenia srdca a ciev a zlý životný štýl. 

Podľa slov odborníka, ktorý štúdiu predstavil, však chrápanie funguje ako nezávislý faktor.

Ako môže chrápanie vyvolať rakovinu? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor